W katowickim „Światowidzie” zobaczymy „Broad Peak” przed oficjalną premierą. Odbędzie się też specjalny pokaz filmu

Katowicki „Światowid” znalazł się w gronie 10 kin w Polsce, w których od 9 września będzie można jeszcze przed oficjalną premierą zobaczyć film „Broad Peak”. 20 września w kinie odbędzie się także specjalny pokaz filmu z udziałem jego reżysera Leszka Dawida oraz odtwórcy głównej roli – Ireneusza Czopa.

Netflix/ YouTube. Kadr z filmu „Broad Peak”
Broad Peak

Oficjalną premierę w serwisie Netflix „Broad Peak” będzie miał 14 września. Wcześniej jednak w najnowszą produkcję Netflixu będzie można zobaczyć w wybranych kinach 10 miast Polski. Jednym z nich jest właśnie katowicki „Światowid”, gdzie „Broad Peak” po raz pierwszy obejrzymy 9 września.

To jeszcze nie koniec nowinek związanych z „Broad Peakiem” – 20 września w „Światowidzie”o godz. 19 odbędzie się specjalny pokaz filmu z udziałem jego reżysera Leszka Dawida (twórcy „Jesteś Bogiem” i „Ki”) oraz odtwórcy głównej roli – Ireneusza Czopa.

Przypomnijmy, że „Broad Peak” Netflixa to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, zdobywcy pięciu ośmiotysięczników (w tych trzech zimą) oraz ratownika TOPR-u. Berbeka zginął w marcu 2013 r. na zboczach Broad Peaku w Karakorum – góry, do której pierwszego zimowego zdobycia ćwierć wieku wcześniej zabrakło mu 23 metrów. Po latach do powrotu na Broad Peak namówił go Krzysztof Wielicki, lider zimowej wyprawy, która na przełomie 2012 i 2013 r. ruszyła w Karakorum. W jej skład wchodzili młodzi alpiniści z naszego regionu – pochodzący z Tychów Adam Bielecki i Artur Małek, a także Tomasz Kowalski z Dąbrowy Górniczej. 5 marca 2013 cała czwórka, jako pierwsi ludzie w historii, weszła zimą na szczyt Broad Peaku. Sukces zamienił się jednak w tragedię, w drodze powrotnej zginęli bowiem Tomasz Kowalski oraz właśnie Maciej Berbeka.

W filmie w rolę Macieja Berbeki wcielił się Ireneusz Czop, postać jego żony Ewy zagrała Maja Ostaszewska. W postać Krzysztofa Wielickiego wystąpi Łukasz Simlat, Adama Bieleckiego – Dawid Ogrodnik, Tomka Kowalskiego – Maciej Raniszewski, Artura Małka – Maciej Kulig, Andrzeja Zawadę – Tomasz Sapryk, zaś Alka Lwowa (wspinaczkowego partnera Berbeki z czasów jego pierwszej zimowej wyprawy na Broad Peak) – Piotr Głowacki.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon