W Kopalni „Ziemowit” z kranu leci woda z sokiem. Źródło znajduje się 400 metrów pod ziemią

W Kopalni „Ziemowit” znajduje się osiem kranów z wodą, która jest pompowana z głębokości 400 metrów. Górnicy mogą napić się wody niegazowanej, wody gazowanej, a nawet wody gazowanej z sokiem prosto z kranu. - Kopalnia nie musi kupować wody na rynku - podkreśla biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

PGG
Kopalnia „Ziemowit”

Punkt poboru wody pitnej z systemem chłodzenia znajduje się 400 metrów pod ziemią na terenie Kopalni „Ziemowit” w Lędzinach. Stamtąd woda jest pompowana do stacji uzdatniania, która powstała w 1982 roku, a następnie trafia do ośmiu kranów, z których korzystają górnicy.

- Kopalnia nie musi kupować wody na rynku. Górnicy mogą ją czerpać z ośmiu kranów znajdujących się w sąsiedztwie lampowni. Mają do dyspozycji trzy krany z wodą gazowaną, trzy z wodą niegazowaną i dwa z wodą gazowaną z sokiem - informuje biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

- Woda ma dużą zwartość składników mineralnych, około 800 miligramów na decymetr sześcienny. Zawiera takie pierwiastki jak m.in. magnez, sód czy wapń. Całkowicie spełnia wymogi dotyczące jakości wody pitnej przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Objęta jest stałą kontrolą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach - dodaje.

Woda z Kopalni „Ziemowit” trafia także do 15 proc. mieszkańców Lędzin. To jeden z niewielu zakładów górniczych w Polsce, który jest tak bogaty w słodką wodę. Sprzyjają temu warunki geologiczne i hydrologiczne.

- W tym rejonie piaskowcowe, w obrębie których występują wyeksploatowane pokłady 215 i 211, pozostają w bezpośredniej łączności z czwartorzędowym poziomem wodonośnym, zasilanym wodami pochodzącymi z opadów atmosferycznych. Dopływająca woda pitna, po wymieszaniu w chodniku wodnym, pompowana jest na powierzchnię z głębokości około 400 metrów Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi - zapewnia Marcin Sitek, kierownik działu geologicznego Ruchu „Ziemowit”.

„Aqua Co@l” hitem Szczytu Klimatycznego

W 2018 roku w Katowicach odbył się Szczyt Klimatyczny COP24. To wtedy woda z Kopalni „Ziemowit” po raz pierwszy trafiła do szerszego grona odbiorców. Jej butelkowaną wersję można było dostać z etykietą „Aqua Co@l”. Był to bez wątpienia jeden z hitów, jeśli chodzi o marketing podczas tego wydarzenia.

- W 2022 roku zabutelkowano 37 tysięcy sztuk po 330 mililitrów. Woda w butelkach nie jest jednak sprzedawana, a przeznaczona jedynie do celów promocyjnych i wewnętrznych PGG - podkreśla biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

Velostrada w Jaworznie

Może Cię zainteresować:

Metropolia buduje velostrady. Ominie działkę „lex deweloper” w Katowicach-Burowcu?

Autor: Patryk Osadnik

05/07/2023

Małgorzata Mańka Szulik

Może Cię zainteresować:

Największa szansa na zmianę władzy w Zabrzu. Gdzie prezydenci i burmistrzowie nie mogą spać spokojnie?

Autor: Patryk Osadnik

05/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon