W najbliższy weekend w województwie śląskim mocno powieje i lunie deszczem

Synoptycy ostrzegają przed porywistym wiatrem oraz ulewnym deszczem w ten weekend. Podmuchy wiatru mogą momentami sięgać 80 km na godzinę, zaś na południu regionu może spaść od 30 mm do 40 mm deszczu.

Pixabay
Parasolki silny wiatr

To nie będzie spokojny i miły weekend w pogodzie. Synoptycy prognozują, że warunki pogodowe będą trudne, co ma związek z faktem, że Polska znajdzie się w zasięgu aktywnego niżu z układem frontów atmosferycznych. Przyniesie on bardzo silny wiatr, zwłaszcza w rejonie wybrzeża. Porywy nad morzem mogą osiągać nawet 125 km/h.

A czego można spodziewać się u nas? Jak wynika z ostrzeżenia Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB silnego wiatru na obszarze województwa śląskiego można spodziewać się od godz. 21 w piątek (17 lutego) do godziny 7 w sobotę (18 lutego). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, zaś w porywach do 80 km/h (z południowego zachodu i zachodu).

To jednak nie wszystko. Od piątkowego wieczora do nocy z soboty na niedzielę na południu woj. śląskiego prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów ma wynieść od 30 mm do 40 mm. W związku z tym wydane zostało ostrzeżenie 1 stopnia.

W związku z sytuacją synoptycy przewidują, że na południu kraju będą występować roztopy i spowodowane nimi wzrosty stanów wody. Sytuacja będzie się stopniowo stabilizować po weekendzie. Także w przypadku wiatru ma on tymczasowo osłabnąć w niedzielę. Tymczasowo, ponieważ początek przyszłego tygodnia ponownie zapowiada się wietrzny, choć tym razem porywy wiatru nie powinny przekraczać 65 km/h.

Damian Dąbrowski, twórca strony pogodadlaslaska.pl

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski, pan od pogody. Nauczyciel geografii ze Śląska, którego prognozy czytają miliony ludzi. Przeczytaj naszą rozmowę

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

550 rocznica urodzin Mikolaja Kopernika

Może Cię zainteresować:

550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w Planetarium Śląskim odbędzie się seans na żywo

Autor: Martyna Urban

17/02/2023

Osiedle TBS Katowice Giszowiec 7

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowe osiedle TBS w Katowicach. Nie dość, że składa się z domków, to jeszcze mieszkania są do kupienia, a nie na wynajem

Autor: Katarzyna Pachelska

17/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Burza w Piekarach

Załamanie pogody. Burze i ulewny deszcz nad całą Polską.

Samorządowcy z umowami na realizację projektów zakładających powstanie nowych CUS

"Nowe spojrzenie na usługi społeczne"

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie