W Parku Śląskim odbędzie się kolejny „Bieg dla Słonia” ku pamięci himalaisty Artura Hajzera

Siedem kilometrów – tyle będą mieli do pokonania w najbliższy piątek (17 czerwca) uczestnicy dziesiątej już edycji „Biegu dla Słonia”. Odbywające się nocą na terenie Parku Śląskiego wydarzenie upamiętnić ma himalaistę Artura Hajzera, zdobywcę sześciu ośmiotysięczników, wspinaczkowego partnera Jerzego Kukuczki i członka Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

fot: biegdlaslonia.pl
DJI 0035

7 lipca minie równe dziewięć lat od tragicznej śmierci Artura Hajzera, zdobywcy sześciu ośmiotysięczników, wspinaczkowego partnera Jerzego Kukuczki, członka Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Znany pod wspinaczkowym pseudonimem „Słoń” himalaista zginął w 2013 r. na zboczach ośmiotysięcznika Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum (Pakistan). Ciało pochowano w lodowej szczelinie, w Katowicach o Hajzerze przypomina pomnik ku czci tragicznie zmarłych członków tutejszego Klubu Wysokogórskiego w Parku Kościuszki oraz właśnie rozgrywany od 2013 r. Bieg dla Słonia.

Wydarzenie od początku swego istnienia przyciąga tłumy nie tylko biegaczy, ale również osoby, którym po prostu bliska jest historia polskiego himalaizmu i jednej z jego najbardziej zasłużonych postaci. Obecnie to jedna z największych imprez biegowych w województwie śląskim. Bieg dla Słonia odbywa się nocą na alejkach Parku Śląskiego (od kilku lat jego uczestnicy pokonują także odcinek po bieżni Stadionu Śląskiego, w tym czasie na telebimach wyświetlane są archiwalne zdjęcia Artura Hajzera z jego prywatnego archiwum). Biegacze przemierzają dystans 7 kilometrów przy świetle „czołówek”.

- Po pierwsze to element praktyczny, bo w Parku miejscami jest ciemno, po drugie to też symbolicznie nawiązanie do alpinistów, którzy przecież często wspinaczkę rozpoczynają w nocy, a po trzecie, to symboliczne światło, które wysyłamy do góry, do Artura i tych, którzy w górach zostali już na zawsze - mówi Marcin Rudzki, dziennikarz i pomysłodawca wydarzenia.

Bieg dla Słonia ma charakter rekreacyjny, nie jest prowadzona klasyfikacja ani pomiar czasu. Uczestnictwo w nim nie wiąże się z żadnymi opłatami. Start i meta biegu znajdować się będzie przy bramie 4 Stadionu Śląskiego. Rejestracja uczestników w biurze zawodów rozpocznie się w piątek (17 czerwca) o godz. 20, zaś na trasę biegacze wspólnie wyruszą o godz. 22.

- Mam wrażenie, że wszyscy na to czekają i to jest najważniejszy aspekt tego wydarzenia, poczucie wspólnoty, bycia częścią tego wydarzenia - mówi Marcin Rudzki.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pingwiny z madagaskaru

Ucieczka pantery z chorzowskiego zoo. Coś jak "Madagaskar"

Studniówka UTW w Tarnowskich Górach

Wyjątkowa studniówka w Tarnowskich Górach

Koncert charytatywny osada jana

Łukasz Zagrobelny w Tarnowskich Górach

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice 10

Zasady funkcjonowania nowego kompleksu przy Asnyka

Farna

Kulturalno-rozrywkowy ŚLĄZAG na weekend złotej jesieni

Festyn rodzinny w Strzybnicy 4

Tak się bawi Strzybnica. Jak było na rodzinnym festynie?

Dzień Dziecka 2022 w Katowicach

Dzień Dziecka 2022 w Katowicach potrwa aż 5 dni