W październiku rozpoczyna się IX Fest Literacki Kakauszale. Będzie Zbigniew Rokita i Targi Śląskiej Książki

Gyburstag Karola Goduli, Targi Śląskiej Książki, wieczór autorski Zbigniewa Rokity i Finał Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka – to tylko niektóre z punktów IX edycji Festu Literackiego Kakauszale 2023. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej festiwal literacki rozpocznie się 4 października, a wpisane do niego wydarzenia odbywać się będą w każdą kolejną środę aż do 8 listopada. Zapraszamy do udziału, nie tylko dlatego, że mamy patronat na festiwalem.

M. Wroński
Stacja Biblioteka Ruda Śląska Chebzie

Kakauszale Fest literacki odbywa się w Rudzie Śląskiej już od dekady. Uczestnicy tego wydarzenia mają okazję – jak podkreślają jego organizatorzy - „obcować z śląską literaturą jak i z samymi twórcami, a także delektować się napojem z łuski kakaowej”, od którego wzięła się nazwa festiwalu.

Pierwsze edycje Kakauszale trwały jeden dzień. W tym roku festiwal składać się będzie z pięciu wydarzeń odbywających się w kolejne środy na terenie Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej – Chebziu (niedaleko słynnej pyntli, czyli miejsca, co do istnienia którego tak wielu ma wątpliwości), począwszy od 4 października. A będą to:

- Finał XIX Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka. Połączony będzie on z wernisażem wystawy fotografii artystycznej Aleksandra Orszulika. 4 października, godz. 17.00.

- Targi Śląskiej Książki wraz z prezentacjami autorskimi. W ich trakcie 22 śląskich wydawców zaproponuje swe najnowsze książki, które podpisywane będą przez 18 autorów. Zaplanowano także działania animacyjne dla dzieci. 11 października, godz. 12 – 18.

- Gala wręczenia TABULKI wraz z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIII, nagrody honorowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. W trakcie gali swój wieczór autorski będzie miał Zbigniew Rokita. Uroczystość otworzy recital Joli Literskiej. 18 października, godz. 17.30.

- Śląsk Czyta - impreza promująca czytelnictwo w regionie, nawiązująca do idei Krystyny Bochenek. Na wieczorze zostaną zaprezentowane ulubione fragmenty książek zmarłej 13 lat temu dziennikarki i senator. 25 października, godz. 17.30

- Gyburstag Karola Goduli, czyli sympozjon zorganizowany z okazji urodzin zasłużonego dla Śląska przemysłowca. W programie wykład na temat mitu Karola Goduli i niespodzianka artystyczna. „Goście proszeni są o przyniesienie upieczonych ciast zamiast gyszynku oraz o ubranie się w strój epoki, albo inny galantny ubiór” – czytamy w informacji organizatora. 8 listopada, godz. 17.30

Bieżące informacje na temat festiwalu można znaleźć na facebookowym profilu „Kakauszale – Fest Literacki” (www.facebook.com/KakauSzale) oraz stronie internetowej (kakauszale.r-sl.pl).

Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Słynna pętla, dworzec roku, anegdoty i sen o szklanej wieży. Czyli witamy na Chebziu

Autor: Michał Wroński

17/09/2022

Chebzie Stacja Biblioteka

Może Cię zainteresować:

Chebzie ma nie tylko pyntlę. Stacja Biblioteka to modelowy przykład, jak na Śląsku dbać o architekturę

Autor: Michał Wroński

14/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sleepy hollow movie

Żądamy hollywoodzkiego widowiska o Goduli! Podpisz petycję!

Karol godula film

Godula do Netflixa. Kopniak w drzwi europejskiej wyobraźni!

Chebzie Stacja Biblioteka

Stacja Biblioteka na Chebziu. Jedyna taka na Śląsku

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Osiedle B w Tychach

Spacer historyczny po osiedlu B z tyskim muzeum

Kopalniasrebra

Konferencja, lunch na hałdzie i koncert w "Elektrowni"

Nocny Kochanek wystąpi w Leśniczówce

W Leśniczówce odbędzie się koncert Nocnego Kochanka