Czerkawski: "U Kaczyńskiego ktoś prowadzi krecią robotę. Szydło mieliśmy rozliczyć za Makoszowy, ale... uciekła"

Mówienie takich rzeczy o węglu krótko przed wyborami, to trochę samobójczy ruch – tak ostatnie wypowiedzi prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego na temat górnictwa komentuje Wacław Czerkawski, szef rady OPZZ województwa śląskiego. Związkowiec dołączył też do listy osób, które opowiadają się za renegocjacją umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego.

Beata Szydło
- Ta deklaracja jest dobra pod warunkiem, że przystąpimy do renegocjacji umowy społecznej. Tam trzeba zmienić daty wygaszania kopalń – stwierdził Wacław Czerkawski odnosząc się do słów Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych, który zapowiedział, że „do czasu uruchomienia pierwszych bloków jądrowych żadna kopalnia nie może zostać zamknięta”.

Samobójczy ruch Kaczyńskiego

Rzecz w tym, że pierwszy blok jądrowy w Polsce ma jakoby ruszyć w roku 2033, a tymczasem jeszcze w tej dekadzie wydobycie ma zostać zakończone w dwóch śląskich kopalniach, a samodzielne ruchy kopalni „Ruda” mają już w przyszłym roku zostać połączone w jeden. Tak bowiem stanowi przyjęta w ubiegłym roku umowa społeczna dla górnictwa. Jak zwraca uwagę Czerkawski w dokumencie tym znajduje się zapis mówiący o tym, że w razie wyjątkowych zmian na rynku umowa wymaga pilnej renegocjacji.

- A taką zmianą jest właśnie wojna za naszą granicą – stwierdza szef rady OPZZ województwa śląskiego.

O tym zresztą, jak wygląda realizacja umowy związkowcy chcą rozmawiać jak najszybciej z przedstawicielami rządu. Zwłaszcza, że niepokoją ich wypowiedzi płynące zarówno ze strony prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, jak i członków rządu, gdyż nie wynika z nich, aby ziścić miały się jakieś większe inwestycje w śląskie górnictwo (jeśli już, to tylko w lubelską „Bogdankę”).

- Ktoś się w pobliże prezesa i innych ważnych funkcjonariuszy państwowych dostał i prowadzi jakąś krecią robotę, typowo antywęglową. A najgroźniejsze jest to, że za nim zaczęli to powtarzać inni: premier Mateusz Morawiecki i Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska – powiedział na antenie radia Piekary Czerkawski.

- Mówienie takich rzeczy o węglu krótko przed wyborami, to trochę samobójczy ruch – skwitował związkowiec.

Rozliczymy! I nie rozliczyli

Czerkawski wprost mówi, że "umowa społeczna nie funkcjonuje" - nie ma notyfikacji i nie wiadomo nawet, czy Komisja Europejska posiada ten dokument. Przypomnijmy, że negocjowano ją przez długie miesiące, aż w końcu podpisano w maju ubiegłego roku. Umowa do dziś nie tylko nie została zaakceptowana przez KE. Wątpliwe, czy w ogóle odbyły się w tej sprawie jakiekolwiek poważniejsze negocjacje. Polska strona w ogóle nie informuje o ich przebiegu i rezultatach. To nie koniec rozczarowań polityką rządu. Czerkawski przyznał, że przez 7 miesięcy nikt nie odniósł się do wyników eksperckiego raportu, który wskazywał na bogate pokłady węgla koksowego w kopalni Bielszowice. Nie rozpoczęto nawet jednej z listy inwestycji w czyste technologie zapisane w umowie społecznej, nie ma pełnomocnika ds. transformacji Śląska, umarł także rządowy program dla Śląska.

- Pamiętam masówki pod kopalnią Makoszowy. Późniejsza premier Szydło zapowiadała: "Nie oddamy kopalni!". Odpowiadaliśmy: "My to słyszymy i panią rozliczymy" - wspomina Czerkawski.

Kopalnię Makoszowy zamknął rząd... Beaty Szydło. W styczniu 2017 roku. A jak ją związkowcy rozliczyli?

- Tak ją rozliczyliśmy, że uciekła do Brukseli. Może się bała - stwierdził związkowiec, z pewną dozą autoironii.
Jacek Sasin

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Sasin chce wstrzymać zamykanie kopalń. Standard. Dokumenty (jak zawsze) mówią co innego

Autor: Michał Wroński

08/11/2022

Jarosław Kaczyński

Może Cię zainteresować:

Działacze „Solidarności” skierowali list otwarty do prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Autor: Michał Wroński

03/11/2022

Węgiel w porcie

Może Cię zainteresować:

„Prezes bredzi”. Bogusław Ziętek komentuje słowa Jarosława Kaczyńskiego o śląskim górnictwie

Autor: Michał Wroński

27/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon