W poniedziałek policjanci otrzymali nietypowe zadanie. Mieli przetransportować serce z Gliwic do Wrocławia

Policjanci ze specjalistycznego Komisariatu Policji Autostradowej w Gliwicach przetransportowali serce do przeszczepu dla 64-letniego pacjenta wrocławskiego szpitala.

Śląska Policja
Transport serca z gliwickiego do wrocławskiego szpitala

W poniedziałek (25 lipca) policjanci - asp. Robert Wojda oraz asp. Sebastian Boda - ze specjalistycznego Komisariatu Policji Autostradowej w Gliwicach otrzymali niecodzienne zadanie. Dla pacjenta Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, który znajduje się w ciężkim stanie, pojawiła się szansa. Musiał szybko dostać nowe serce. Policjanci ruszyli w drogę.

Daleka droga, a czasu mało

Serce, które dałoby drugie życie 64-letniemu pacjentowi wrocławskiej kliniki, znajdowało się w gliwickim szpitalu, oddalonym o prawie 300 km od wrocławskiej placówki. Tego dnia niemożliwy był transport śmigłowcem ze względu na warunki atmosferyczne.

Jak wielokrotnie w tego typu sytuacjach podkreślaliśmy na transport organu, jakim jest serce, mamy jedynie 2,5 godziny – mówi koordynator ds. transplantacji serca wrocławskiego szpitala Mateusz Rakowski.

Czasu było niewiele i dlatego o pomoc zwrócono się do Śląskie Policji. O godzinie 18:45 transport z sercem wyruszył w drogę. Policjanci wraz kardiochirurgiem wrocławskiego szpitala dotarli na miejsce po godzinie i 35 minutach.

To już 16. transport organów, w którym udział wzięli polscy policjanci. Po raz pierwszy serce było przewożone policyjnym radiowozem, a nie policyjnym śmigłowcem.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szpital Knurów

KTG w domu? To rewolucja! Pionierem szpital w Knurowie

Remont oddziału w czeladzkim szpitalu

Kolejna inwestycja w czeladzkim szpitalu

Szpital Megrez w Tychach

Powstanie nowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Zespół Szpitali Miejskich

Nowa pracownia tomografii komputerowej

ZCO odwołuje się od decyzji NFZ

Spór Zagłębiowskiego Centrum Onkologii z NFZ

Program in vitro w Sosnowcu

Sosnowiec przeznaczy około 800 tys. zł na program in vitro