W PRL-u ciężko było trafić na nie-Ślązaka w reprezentacji. A teraz? Ile Śląska jest w piłkarskiej kadrze Probierza?

Michał Probierz to pochodzący z bytomskich Łagiewnik, drugi, po Franciszku Smudzie, śląski selekcjoner reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2024. Jak powszechnie wiadomo, fusbal jest niesamowicie ważną częścią śląskiej kultury. Czy to oznacza, że pochodzący z Górnego Śląska trener postawił w kadrze na pochodzących z jego okolic zawodników? Ile jest Śląska w reprezentacji Polski? A co może istotniejsze, ile jest Zagłębia?

TT Łączy nas piłka
Polska reprezentacja

Czy śląscy selekcjonerzy stawiają na Ślązaków?

Pierwszym śląskim selekcjonerem prowadzącym reprezentację Polski na Euro był Franciszek Smuda. Pochodzący z Lubomi pod Wodzisławiem trener do kadry na mistrzostwa Europy w 2012 roku wprowadził 4 zawodników z Górnego Śląska:

 • Sebastiana Boenischa urodzonego w Gliwicach,
 • Łukasza Piszczka z Czechowic-Dziedzic,
 • Adama Matuszczyka z Gliwic,
 • Artura Sobiecha z Rudy Śląskiej.

Poza nimi w reprezentacji wystąpili też zawodnicy z obszaru dzisiejszego województwa śląskiego:

 • Jakub Błaszczykowski z Truskolasów pod Kłobuckiem,
 • Eugen Polański z Sosnowca.

Cztery lata później selekcjonerem Polaków był Adam Nawałka. Choć sam urodził się w Krakowie, przez lata związany był z Górnikiem Zabrze. Do kadry powołał 3 Ślązaków:

 • ponownie Łukasza Piszczka,
 • tyszanina Arkadiusza Milika,
 • Kamila Glika z Jastrzębia-Zdroju.

Tam też znalazł się Kuba Błaszczykowski. Powołany został także urodzony w Żywcu Tomasz Jodłowiec.

W 2021 roku (Euro zostało przełożone z powodu pandemii) reprezentację prowadził Portugalczyk Paulо Sоusa. Selekcjoner powołał 4 piłkarzy ze Śląska:

 • Łukasza Skorupskiego z Zabrza,
 • ponownie Kamila Glika z Jastrzębia,
 • Michała Helika z Chorzowa,
 • tyszanina Jakuba Świerczoka

Jak to zestawienie wygląda w 2024 roku?

W tym roku na Euro pojedzie 4 zawodników z Górnego Śląska. Do kadry powołanej przez Michała Probierza trafili:

 • zabrzanin Łukasz Skorupski,
 • Jakub Kiwior z Tychów,
 • Bartosz Slisz z Rybnika.
 • urodzony w Jastrzębiu-Zdroju Michał Skóraś.

Spekulowano, że w kadrze pojawi się ponownie Arkadiusz Milik, ale z powodu kontuzji nie zagra na turnieju w Niemczech.

Ale śląskość polskiej reprezentacji nie polega tylko na pochodzeniu zawodników. Wielu z nich na swojej ścieżce kariery zahaczyło o śląskie i zagłębiowskie kluby. Łukasz Skorupski karierę zaczynał w Pogoni Zabrze, skąd przeszedł do Górnika. Grał też w Ruchu Radzionków w 2011 roku. Jakub Kiwior też zaczynał lokalnie, w GKS-ie Tychy (dziś gra w angielskim Arsenalu). Podobnie grający na pozycji pomocnika Bartosz Slisz, który zaczynał w Rybniku.

Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu grywali też piłkarze reprezentacji urodzeni w innych częściach Polski. Pochodzący z Sulechowa w województwie lubuskim Tymoteusz Puchacz ma za sobą występy w Zagłębiu Sosnowiec i GKS Katowice, a pomocnik reprezentacji Jakub Moder, urodzony w Szczecinku, od 2018 do 2019 roku grał w Odrze Opole. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie?

Nie... Ale ciekawe jest to, że Ślązacy i Zagłębiacy zazwyczaj stanowią ogromny odsetek reprezentantów Polski w międzynarodowych turniejach. Obecnie w reprezentacji Polski Ślązacy to 15% zawodników. Te 15% nie wydaje być się dużym odsetkiem, ale biorąc pod uwagę, że 5 województw (opolskie, podkarpackie, łódzkie, podlaskie i świętokrzyskie) nie jest w ogóle reprezentowanych w polskiej drużynie, nie jest źle.

Nie ma się czemu dziwić – zagęszczenie klubów z Ekstraklasy i Pierwszej Ligi w samej metropolii jest ogromne. Piłka nożna ma długą tradycję na Górnym Śląsku. W PRL-u ciężko było trafić na nie-Ślązaka w reprezentacji. Poza Ślązakami w tegorocznej reprezentacji jest też sporo zawodników z Wielkopolski i paru warszawiaków - w tym jedni z najbardziej medialnych piłkarzy, jak Robert Lewandowski czy Wojciech Szczęsny. No ale wiadomo, jak to z warszawiakami...

Zabrze strefa kibica

Może Cię zainteresować:

W Zabrzu powstała strefa kibica na Euro 2024. Gdzie można ją zaleźć?

Autor: Urszula Gołkowska

14/06/2024

Kalety strefa kibica

Może Cię zainteresować:

W Kaletach powstała Strefa Plenerowego Euro. Obejrzymy tam wszystkie mecze mistrzostw

Autor: Urszula Gołkowska

14/06/2024

Michał Probierz

Może Cię zainteresować:

Michał Probierz, kolejny trener ze Śląska, który poprowadzi polską reprezentację w finałach mistrzostw Europy. „Na Euro nie jedziemy po to, żeby się tam położyć”

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon