W Śląskim Uniwersytecie Medycznym będą kształceni „lekarze stóp”. To pilotażowy kierunek

Podiatra to zawód, który praktycznie w Polsce nie istnieje, a lekarze zajmujący się stopami kształcą się w ramach innych specjalizacji. Wkrótce ma się to zmienić. W Śląskim Uniwersytecie Medycznym zostanie uruchomiony pilotażowy kierunek, na którym będą się kształcić „lekarze stóp”.

fot. SUM
Śląski Uniwerystet Medyczny

Podiatra zajmuje się szeroko rozumianą problematyką problematyką stóp. Chodzi m.in. o choroby skóry, kości i stawów stóp, tzw. stopę cukrzycową czy wadliwe ustawienie stóp i deformacje palców. To schorzenia, które dotyczą coraz większej liczny osób, szczególnie starszych, ale w Polsce zawód podiatry formalnie nie istnieje. Nie jest on uregulowany prawnie i na uczelniach medycznych nie kształci się na takim kierunku.

Podiatria – nowy kierunek na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Zmienić to ma ustawa o nowych zawodach medycznych, która jest już po konsultacjach ze stroną społeczną – poinformowała w Rozmowie Dnia Radia Piekary posłanka Barbara Dziuk, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podiatrii, Podologii i Kosmetologii. Dodała, że prace nad stworzeniem takiego zawodu trwają już od pięciu lat.

- Stopy nas noszą przez całe życie i musimy o te stopy zadbać – zaznaczyła Barbara Dziuk.

Skoro zawód podiatry będzie prawnie usankcjonowany, to będzie można kształcić w tym kierunku. Jak podała posłanka w Ministerstwie Zdrowia ustalono, że będzie to trzyletnie kształcenia na uczelniach medyczych. Kierunek podiatria zostanie pilotażowo uruchomiony na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. - Jest to uczelnia otwarta na innowacyjność w kształceniu – zaznaczyła Barbara Dziuk.

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym potwierdzają, że dogrywane są szczegóły związane z uruchomieniem pilotażowego kierunku podiatrii. Kształcenie na studiach podyplomowych prawdopodobnie ruszy już w przyszłym roku akademickim. W uczelnie nie spodziewają się problemów z rekrutacją.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Willa Nikity Chruszczowa w Katowicach

W tzw. Willi Chruszczowa powstanie Centrum Fizjoterapii ŚUM

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stara się o kredyt

Profilaktyczna mastektomia w ZCO. Jest kontrakt z NFZ

Sejmik Województwa Śląskiego

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę ws. in vitro

Ekoslupek na rynku

Idzie zima. Będzie więcej czujników smogu

Tarnowskie góry rynek 2022

Darmowe badania dla chętnych na tarnogórskim rynku

Onkologia1

11 milionów złotych dla Katowickiego Centrum Onkologii

Zespół Szpitali Miejskich

Nowa pracownia tomografii komputerowej