W Tychach miały spełniać się marzenia. Życie w mieście idealnym na bezcennych fotografiach

Miasto idealne, miasto doskonałe. Miasto, w którym spełniają się marzenia. Tak Tychy, przez kilka dekad ich budowania, przedstawiała PRL-owska propaganda. Jak wyglądało codzienne życie w "tamtych" Tychach? Świadectwem minionej epoki są fenomenalne fotografie ze zbiorów Muzeum Miejskiego.

Mieszkańcy Tychów czas wolny spędzali w miejskich restauracjach, czy też kawiarniach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też takie miejsca jak odkryty basen albo Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany i jezioro Paprocańskie.

Kawa czy herbata

Jedno z popularniejszych miejsc na gastronomicznej mapie Tychów mieściło się przy alei Bielskiej, była to restauracja "Słoneczna". Był to lokal kategorii pierwszej, o wysokiej jakości potraw serwowanych w restauracji świadczyła „Srebrna Patelnia Światowida” - nagroda dwukrotnie zdobyta w ogólnopolskim prestiżowym konkursie dla restauracji. - W restauracji organizowano dancingi, wesela i bale sylwestrowe, na które bilety wyprzedawano w ciągu zaledwie kilku dni - informuje Miejskie Muzeum w Tychach. W drugiej połowie lat 70. XX wieku zmieniono nazwę lokalu na Restauracja „Staropolska”. Później powrócono do nazwy „Słoneczna”

Kolejnym kultowym miejscem w Tychach była kawiarnia "Mimoza" otwarta w 1959 roku w budynku, w którym mieściło się tyskie kino "Andromeda". - Kawiarnia słynęła z bardzo dobrej „pół czarnej”. Po wyjściu z kina można było do niej wstąpić na kawę, ciastka i lody. Kawę z ekspresu podawano w filiżankach, a kawę zalewaną wrzątkiem i herbatę w szklankach - informuje Barbara Kopia z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Sklepy, kultura i zabawa w Tychach

Miejscem spotkań mieszkańców był też ówczesny plac Bieruta, obecnie plac Baczyńskiego. Wzdłuż placu mieściły się najlepsze w tym czasie sklepy i kawiarnia. Jednym z ciekawszych sklepów był sklep radiowo-telewizyjny przy ul. Bibliotecznej i ul. Bieruta. Tyszanie w sklepie mogli znaleźć gramofony (adaptery) Bambino, magnetofony szpulowe, radia oraz różnego rodzaju anteny pokojowe.

Obecnie niedaleko placu Baczyńskiego (wtedy Bieruta) znajduje się Teatr Mały. W ubiegłym wieku również stanowił miejsce kulturalnych spotkań mieszkańców. Na dziedzińcu teatru odbywały się też Dni Oświaty, Książki i Prasy.

Dzieci również znajdywały miejsca w mieście. Bawiły się na przykład na placu zabaw przy jeziorze Paprocańskim, albo na... placach budowy i nieuporządkowanych terenach z pozostałościami po budowie. - Latem dzieci spędzały dużo czasu na podwórkach. Nieuporządkowany teren z pozostałościami po budowie był często atrakcyjnym miejscem do zabawy - tłumaczy Barbara Kopia z Miejskiego Muzeum w Tychach.

Wystawa: czas do końca września

Autorem wielu bezcennych fotografii Tychów z czasu ich budowy był Zbigniew Kubski. Pracował w Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego i w 1954 roku został oddelegowany do dokumentowania powstającego miasta. Obiektyw jego aparatu śledził budowę tyskich osiedli B, C, D, E, F, M, N i O. Aparatem rejestrował też życie w mieście sypialni, którym docelowo miały stać się Tychy. Dzięki jego pracy dzisiaj można zobaczyć jak wyglądało powstające miasto, które już w momencie decyzji o rozbudowie posiadało długą historię. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach zachował się bogaty zbiór jego fotografii.

Przypominamy, że do 30 września 2022 można oglądać znakomitą wystawę „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony” przygotowaną przez Muzeum Miejskie w Tychach. Miejsce: Stary Magistrat przy placu Wolności 1 w Tychach. Zwiedzanie wystawy (wstęp wolny): wtorek, środa: 9.00–15.00; czwartek, piątek, sobota: 10.00–19.00; niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne.

Stare Tychy

Może Cię zainteresować:

Zobaczcie jak zmieniły się Tychy. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi

Autor: Redakcja

08/11/2023

Archiwalne zdjęcia tyskiego browaru

Może Cię zainteresować:

Zamek nad wodą, otoczony przyrodą. To dawne Tychy, które w 1936 roku odwiedził słynny fotograf

Autor: Redakcja

05/06/2023

Wyścig kolarski w Tychach

Może Cię zainteresować:

W Tychach marzenia stawały się rzeczywistością. Unikalne zdjęcia z budowy miasta w erze PRL-owskiej propagandy

Autor: Tomasz Stankiewicz

27/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon