W Tygodniu Nowych Technologii dowiesz się skąd biorą się cyfrowe ćpuny i jak znaleźć pracę w przyszłości

Jak radzić sobie z uzależnieniem od internetu i telefonu, jakie umiejętności pozwolą znaleźć dobrą pracę w przyszłości, jak nowoczesne technologie mogą pomóc w walce z nowotworami – o tym wszystkim (i nie tylko o tym) dowiedzieć będzie się podczas trwającego od poniedziałku 15 kwietnia Tygodnia Nowych Technologii. To już piętnasty „tematyczny” tydzień w ramach cyklu 50 Tygodni w Mieście Nauki. Poniżej kilka wybranych przez nas atrakcji z jego programu.

pixabay.com
Komputer uzaleznienie

Ale o tym nas nie uczyli”. Dyskusja i Q&A o tym, jakich umiejętności oczekują pracodawcy dziś i przyszłości
Organizowane przez Amerykańską Izbę Handlową wydarzenie przeznaczone jest dla studentów, uczniów szkół średnich oraz wszystkich osób zainteresowanym rozwojem i planowaniem swej przyszłej karierę. W jego trakcie przedstawiciele amerykańskich firm opowiedzą o tym jakich umiejętności poszukują u kandydatów do pracy, jakie umiejętności pozwolą znaleźć dobrą pracę w przyszłości i na co zwrócić uwagę planując swoją ścieżkę edukacyjną. Następnie uczestnicy spotkania będą mogli zadawać pytania przedstawicielom firm i instytucji wspierających biznes.

Wtorek (16 kwietnia), godz. 11.00 – 12.30. Lokalizacja: spinPLACE, Klub Rawa, Katowice, ul. Bankowa 5. Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Warsztaty pt. Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”?
Zarządzanie domowym budżetem w wirtualnym mieszkaniu z wykorzystaniem gogli VR to element projektu edukacyjnego PKO BP, przeznaczonego dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Zajęcia przewidziane są dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, ale tylko dla zorganizowanych grup ok. 20 osób. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie przez ucznia podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego zgody na użycie gogli VR (dotyczy uczniów do 18 roku życia) lub podpisanego przez ucznia regulaminu (dot. uczniów pełnoletnich). Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Wtorek (16 kwietnia), godz. 9.00 – 10.30, 10.30 – 12.00, 12.00 – 13.30, 14.00 – 15.30. Lokalizacja: Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, ul. Krzywoustego 2, Gliwice, sala 615 w budynku A Wydziału Elektrycznego.

Środa (17 kwietnia), godz. 9.00 – 10.30, 10.30 – 12.00, 12.00 – 13.30, 14.00 – 15.30. Lokalizacja: Piekary Śląskie, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kalwaryjska 62D.

Czwartek (18 kwietnia), godz. 9.00 – 10.30, 10.30 – 12.00, 12.00 – 13.30, 14.00 – 15.30. Lokalizacja: Ruda Śląska, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Dworcowa 33.

Piątek (19 kwietnia), godz. 9.00 – 10.30, 10.30 – 12.00, 12.00 – 13.30, 14.00 – 15.30. Lokalizacja: Stadion Górnika Zabrze, ul. Franklina Roosevelta 81.

Wystawa „Accelarating science”
Poświęcona CERN-owi wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. gabinet fizyki teoretycznej czy kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki. Wydarzenie skierowane jest dla osób w wieku 10+ lat.

Wystawa będzie dostępna codziennie, do niedzieli (21 kwietnia), spotkania z naukowcami do soboty w godz. 10.00 – 11.00, 11.00 – 12.00, 12.00 – 13.00 i 13.00- 14.00 . Lokalizacja: Chorzów, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, ul. 75 Pułku Piechoty 1. Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Konferencja Klubu Młodego Odkrywcy
To spotkanie, na którym dzieci i młodzież z regionu zaprezentują swoje najciekawsze eksperymenty i projekty naukowe, które zrealizowały pod okiem Opiekunów Klubów. Gościem konferencji będzie Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz radiowy, lektor, który użycza swojego głosu w chyba najbardziej popularnej i ogólnodostępnej nawigacji samochodowej. Autorzy najlepszych prezentacji zostaną nagrodzeni drobnymi upominkami.

Czwartek (18 kwietnia), godz. 10.00 – 13.00. Lokalizacja: Katowice, KatoScience Corner x MetroLab GZM, ul. Młyńska 2. Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Debata „Nanotechnologia szansa czy zagrożenie?”
Debatę prowadzić będzie dr hab. Anna Bajorek, a udział w niej wezmą: prof. dr hab. Maria Augustyniak, dr Anna Nowak, dr Sławomir Sułowicz (cała trójka z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ); prof. dr hab. Robert Musioł z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, dyrektor Instytutu Chemii; dr Maciej Serda – chemik, adiunkt z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ; dr Marcin Wojtyniak – adiunkt w Zakładzie Fizyki Ciała w Instytucie Fizyki (Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej), a także dr Adam Szatkowski – prezes Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet, członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. nanotechnologii i Innowacji, grupy KIS 8 NANO oraz Śląskiej Rady Innowacji.

Czwartek (18 kwietnia), godz. 16.30 – 19.30. Lokalizacja: Katowice, spinPLACE, KLUB RAWA, ul. Bankowa 5. Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Otwarta próba w Operze Śląskiej
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać historię budynku oraz jego przemian na przestrzeni ostatnich lat. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli, jak działa mechanizm obrotowy sceny, podnoszony orkiestron czy nowoczesne oświetlenie. Będą podpatrywać ćwiczących tancerzy, śpiewaków i chórzystów.

Czwartek (18 kwietnia), godz. 17. Wydarzenie skierowane jest dla osób 18+ lat. Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Sympozjum Nowe Technologie w pracach młodych naukowców
To wydarzenie dla odbiorców powyżej 15 roku życia. W jego trakcie młodzi naukowcy przedstawią możliwości wykorzystania gorących nano-magnesów w leczeniu raka czy molekularnych filtrów środowiskowych do wychwytywania metali ciężkich z gleb i wód podziemnych. Uczestnicy dowiedzą się także, w jaki sposób nanotechnologia i biologia molekularna może pomóc w walce z nowotworami mózgu.

Piątek (19 kwietnia), godz. 11.00 – 13.00. Lokalizacja: Katowice, KLUB RAWA, ul. Bankowa 5. Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Warsztaty Offlajnowi — Mózg vs. Technologia
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak nadmiar informacji i rozwój internetu wpływa na nasze życie i dlaczego mózg dziś sobie nie radzi. Dowiedzą się czym jest obżartość informacyjna, jak tworzy pokolenie cyfrowych ćpunów oraz czemu social media i powiadomienia szkodzą. Otrzymają też proste wskazówki, jak radzić sobie z uzależnieniem od internetu i telefonu.

Sobota (20 kwietnia), godz. 9.30 – 11.00. Lokalizacja: Katowice, KLUB RAWA, ul. Bankowa 5. Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Piknik z Nowymi Technologiami
W programie przewidziano warsztaty, gry terenowe i wykłady naukowe. Dostępne będą namioty naukowe dla dzieci i młodzieży. W namiotach organizowane będą pokazy z fizyki, inżynierii materiałowej i inżynierii biomedycznej. Przewidziano ponadto darmowe badania wzroku dla seniorów.

Niedziela (21 kwietnia), godz. 10.00 – 16.00. Lokalizacja: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów.

Katowice europejskie miasto nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze nie było! 50 tygodni festiwalu nauki w 2024 r. w Katowicach, by uczcić Europejskie Miasto Nauki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023

Prof tomasz pietrzykowski miasto nauki katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ: Cieszę się, że centrum nauki w Katowicach nie powstało

Autor: Patryk Osadnik

12/05/2023

Opera Śląska w Bytomiu po remoncie

Może Cię zainteresować:

Oto Opera Śląska w Bytomiu po wielkim remoncie. Zabytkowy gmach znów wygląda spektakularnie

Autor: Patryk Osadnik

11/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon