W tym mieście nawet osiedlowe parkingi mają słynnych patronów! 17 największych absurdów i paradoksów Bytomia

Bytom od absurdów nie stroni. Nie bez powodu miasto stało się bohaterem wielu memów, choć wiadomo - nie ma się co obrażać. Tak dla przykładu najsłynniejsza bytomska firma, czyli Zakład Pogrzebowy A.S. Bytom, nawet nie istnieje. Arka Bożka? Co to w ogóle jest?! A słyszeliście o Miechowicach, Rozbarku albo Suchej Górze? Mało znany fakt: te dzielnice też oficjalnie nie istnieją.

Do niedawna największym lokalnym absurdem była koalicja Koalicji Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością w Radzie Miejskiej Bytomia. Niedawno jednak układ polityczny się rozpadł, ale to wcale nie sprawiło, że w Bytomiu nonsensów zabrakło. Jest ich dużo, dużo więcej, choć niektóre mają już charakter historyczny.

Najsłynniejsza bytomska firma nie istnieje

Niegdyś Bytom słynął z przemysłu. Na terenie miasta działało siedem kopalń oraz dwie huty. Teraz? Najsłynniejszą bytomską firmą jest Zakład Pogrzebowy A.S. Bytom. Sęk w tym, że A.S. Bytom to tylko żart, internetowy mem, śmieszkowanie.

- Profil Zakładu Pogrzebowego A.S. Bytom na Facebooku istnieje od czerwca 2017 roku, a na Twitterze (hasło przewodnie ‘’Śledź nas, zanim my zaczniemy śledzić Ciebie’’) - od stycznia 2018 roku (...) Prawdopodobnie są wciąż tacy, którzy uważają, że to konto istniejącego zakładu pogrzebowego, który ma nieoczywistą strategię marketingową. Tyle że fanpage Zakładu Pogrzebowego A.S. jest żartem - pisała niedawno dla Magazynu ‘’Press’’ nasza redakcyjna koleżanka Katarzyna Pachelska.

Autor Zakładu Pogrzebowego A.S. Bytom pozostaje anonimowy. No cóż. Branża funeralna nie lubi reflektorów.

Czym jest Arka Bożka?

Czym jest Arka Noego nikt nie musiał dzieciom z mojego rocznika (1996) w wieku 7-10 lat wyjaśniać. Uczyliśmy się o tym w przedszkolu, a później szkole. Oglądaliśmy Arkę Noego w telewizji. Na tej podstawie w wieku 7-10 lat za każdym razem, wracając z urodzin cioci w Chorzowie, zachodziłem w głowę: „Czym jest, do cholery, Arka Bożka!?”.

Być może nigdy głośno nie wypowiedziałem tego pytania, przysypiając na tylnej kanapie forda escorta, ale była to kwestia, która nurtowała mnie całe dzieciństwo. Wielkie było moje zdziwienie, kiedy odkryłem prawdę. Dziś mam inną zagwozdkę. Kim był Planet, który w Bytomiu ma swoją ulicę. Zobaczcie do galerii powyżej.

Miechowice oficjalnie nie istnieją

Znacie taką dzielnicę jak Miechowice? Muszę was zawieść, ale ona oficjalnie nie istnieje. Tak jak i inne: Rozbark, Szombierki, Stroszek, Sucha Góra etc. Dlaczego? Ponieważ oficjalnie w Bytomiu nie ma dzielnic. Kiedyś były, choć nie wszystkie, ale je ostatecznie zlikwidowano.

W 2020 roku podjęto starania, aby utworzyć w Bytomiu dwanaście dzielnic: Bobrek, Górniki, Karb, Łagiewniki, Miechowice, Osiedle Gen. Jerzego Ziętka, Rozbark, Stroszek-Dąbrowę Miejską, Suchą Górę, Szombierki, Stolarzowice, Śródmieście.

Niestety Rada Miejska Bytomia ostatecznie odrzuciła ten projekt, więc miasto oficjalnie dzielnic nie ma. Istnieje za to... Chruszczów. Jednej z firm kurierskich zdarza się dostarczać paczki z dopiskiem Bytom-Chruszczów właśnie. Może mapy się wolno aktualizują.

Absurdy Katowic. To może brzmieć jak żart, ale...

Może Cię zainteresować:

Ulica Długa jest krótka, czyli 14 najzabawniejszych absurdów, sekretów i paradoksów Katowic

Autor: Tomasz Borówka

08/10/2022

Bytom 1

Może Cię zainteresować:

Dlaczego wszystkie drogi prowadzą do Bytomia? Znaków na Bytom jest więcej niż tych na Katowice

Autor: Marcin Nowak

11/09/2022

Plac Słowiański

Może Cię zainteresować:

"Szwagier mówił, że w Bytomiu są kratery i ludożercy". Patrzcie na to. Pozdrowienia z upadłego miasta

Autor: Marcin Zasada

08/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon