W województwie śląskim przybywa gmin z bezpłatną komunikacją. Dołączyły do nich Zawiercie, Siewierz i Poręba

Od nowego roku pasażerowie na terenie Zawiercia, Siewierza i Poręby będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Zapoczątkowany blisko dekadę temu w Żorach trend zyskuje kolejnych naśladowców.

Zkm zawiercie

Do grona miejscowości, w których komunikacja publiczna miała być darmowa planowało dołączyć Miasteczko Śląskie.

Falstart darmowej komunikacji w Miasteczku Śląskim

Miejscowość w powiecie tarnogórskim zrezygnowała z usług Zarządu Transportu Metropolitalnego tłumacząc to kosztami. Lokalne władze uznały, że taniej będzie organizować transport zbiorowy samemu korzystając z usług prywatnego przewoźnika. Co istotne, transport ten miał być darmowy dla pasażerów. Od 1 stycznia mieli bez biletu jeździć nie tylko w Miasteczku Śląskim, ale także po Żyglinie, Bibieli, Brynicy oraz do i z Tarnowskich Gór. Jak przekonywali urzędnicy, na takim rozwiązaniu skorzystają nie tylko podróżni, lecz również gminne finanse, ponieważ umowa z przewoźnikiem zakłada gwarancję stałej ceny na najbliższe trzy lata. Podkreślali też, że liczba kursów w dni robocze ma zostać zachowana na identycznym poziomie jak obecnie.

Jednak szumne zapowiedzi zderzyły się z rzeczywistością i 20 grudnia burmistrz Miasteczka Śląskiego zdecydował o wycofaniu wypowiedzenia umowy z ZTM, a ZTM tę decyzję przyjął. Oznacza to, że dotychczasowe linie kursujące z i do Miasteczka Śląskiego, ich przebieg nie zmienią się.

Za to od 1 stycznia bezpłatne przejazdy w Zawierciu, Siewierzu i Porębie

Odważniejsi byli urzędnicy na północnym-wschodzie naszego regionu. 1 stycznia bezpłatne przejazdy zostały (już bez zawirowań) wprowadzone na terenie Zawiercia, Siewierza i Poręby w autobusach komunikacji miejskiej ZKM Zawiercie. Jak podaje przewoźnik, bezpłatna komunikacja dotyczy wszystkich pasażerów korzystających z przejazdu autobusami w granicach powyższych 3 gmin (bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość i wiek podróżnego). W kwestiach dotyczących biletów okresowych, zakupionych przed wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji, a obejmujących pierwszy kwartał 2024 r. pasażerowie proszeni są o kontakt z rzecznikiem praw pasażera ZKM Zawiercie.

Przypomnijmy, że pierwszym miastem na terenie województwa śląskiego, które wprowadziły u siebie bezpłatną komunikację (1 maja 2014 r.) były Żory. Władze miasta tłumaczyły ten krok względami społecznymi i ekologicznymi.

Autobusy ZTM

Może Cię zainteresować:

Katowice tylko straszyły, a Miasteczko Śląskie to zrobiło. Rezygnacja z ZTM i darmowy transport

Autor: Patryk Osadnik

31/10/2023

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Nowa linia tramwajowa Katowice Grundmana

Może Cię zainteresować:

Nowa linia tramwajowa w Katowicach gotowa. Tramwajarzom marzy się ring dla śródmieścia

Autor: Michał Wroński

21/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon