W Zabrzu na świat przyszła Martynka. Waży 6 kilogramów. To rekordzistka w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka

Noworodki ważą średnio ok. 3,2-3,4 kg. Ale nie w Zabrzu. Tu średnia podskoczyła po narodzinach Martynki. Dziewczynka w chwili porodu ważyła dokładnie 6080 g. Jak informuje Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, to największy noworodek w historii zabrzańskiego szpitala.

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu 2 kwietnia 2024 r. na świat przyszła Martynka - noworodek o wadze 6080 g. To największe dziecko urodzone do tej pory w zabrzańskiej placówce i jedno z największych w Polsce.

6-kg Martynka przyszła na świat w Zabrzu

Martynka mierzyła 65 cm i otrzymała 9 punktów w skali Apgar. Co ciekawe, dziewczynka urodziła się siłami natury. Cesarskie cięcie nie było konieczne. Nic nie zapowiadało, że dziewczynka będzie rekordzistką.

- Cieszę że, wszystko przebiegło prawidłowo. Z badań obrazowych nie wynikało, że dziecko będzie aż tak duże. Poród trwał zaledwie 35 minut i odbył się siłami natury. Mama - pani Brygida i dziewczynka czują się dobrze - mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, którego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka jest częścią.

Jak wyjaśnia Edyta Malicka, położna w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, która odbierała poród, to sama mama przekonała personel, że da radę urodzić Martynkę siłami natury. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- Pani Brygida jest niesamowitą kobietą. To tylko potwierdza, jak ważne jest pozytywne nastawienie mamy oraz wiara w swoje możliwości. Wiedzieliśmy od początku że dziecko nie będzie należało do najmniejszych, ale chyba wszystkich zaskoczyła ostateczna waga Martynki. Najbardziej niezwykłe jest to, że mimo wydającego się niełatwego porodu, pani Brygida oznajmiła z uśmiechem na ustach, że wcale nie było tak źle i że gładko poszło - dodaje Edyta Malicka.

Dziewczynka jest czwartym dzieckiem pani Brygidy

Pani Brygida to jednak doświadczona mama. Martynka to jej czwarte dziecko. Starsze dzieci też rodziły się w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

- Jeśli połóg będzie przebiegać prawidłowo oraz dziecko będzie czuło się dobrze, mama i Martynka dziś opuszczą szpital - zapowiadają lekarze z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

Największym dzieckiem urodzonym do tej pory w zabrzańskiej placówce był Rysio, który przyszedł na świat podczas porodu w wodzie w 2015 r. Rysio ważył 4900 g. Największym noworodkiem w Polsce był prawdopodobnie urodzony w 2007 roku w Szczecinie Kacper, którego waga przekroczyła 7 kilogramów.

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o. o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. W Szpitalu znajduje się 298 łóżek, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych, Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Leczenia Chorób Piersi, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Położniczo Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Endokrynologii Ginekologicznej z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej i Endoskopowego Leczenia Endometriozy, Oddział Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto: Zakład Opiekuńczo Leczniczy, Przychodnie Wielospecjalistyczne, Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Poradnia Medycyny Pracy, a także Centrum Edukacji Okołoporodowej.

Szpital dzieciecy ligota blok operacyjny 01

Może Cię zainteresować:

Katowice. Inwestycje za 20 mln zł w szpitalu dziecięcym w Ligocie. Zmodernizowano m.in. blok operacyjny

Autor: Katarzyna Pachelska

25/02/2024

Torcida girls ruda slaska4

Może Cię zainteresować:

Odwiedziły chorych w bielszowickim szpitalu. Torcida Girls dały pacjentom ciepło i uśmiech w czasie świąt

Autor: Jacek Skorek

02/04/2024

Szpital Ochojec

Może Cię zainteresować:

Katowiccy lekarze ze szpitala w Ochojcu uratowali kobietę w 10. tygodniu ciąży. Jej dziecko urodziło się zdrowe!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon