Znane biuro podróży zaprasza na wakacje na Górny Śląsk. Na Górny Śląsk do... Sosnowca

W samym środku rozbudzonej na nowo dyskusji o tym, jak powinno nazywać się województwo śląskie, jedno z najbardziej popularnych biur podróży godzi mieszkańców Śląska i Zagłębia. A może... wręcz przeciwnie. Nie, na pewno wręcz przeciwnie. Firma utrzymuje bowiem, że Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza to miasta... Górnego Śląska.

Sosnowiec
Bez żartów, bo to poważny temat. Wyszukiwarka biura podróży Tui. Wybieramy Polskę jako cel destynacji turystycznej. Do wyboru mamy aż 12 regionów, z czego dwa mieszczą się w granicach naszego województwa: Beskid Śląski i Górny Śląsk. Bierzemy to drugie. Są wakacyjne oferty z Katowic, Chorzowa i Opola. Między innymi. Bo poniżej...

Sosnowiecki Górny Śląsk

Poniżej robi się naprawdę groźnie. Za miasta Górnego Śląska biuro Tui uważa... Sosnowiec i Dąbrowę Górniczą. Co na to wszyscy Zagłębiacy, którzy grzmią, ilekroć ktoś pomyli ich ze Ślązakami? Co na to prezydent Sosnowca, który nie raz ruszał z krucjatą na rzecz zagłębiowsko-śląskiej różnicy?

Teraz szczegóły. Wakacje na Górnym Śląsku oferują aż trzy zagłębiowskie hotele. Boutique Hotel's Sosnowiec ma trzy gwiazdki i tygodniowy pobyt ze śniadaniem oferuje za 650 zł za osobę. Zlokalizowany jest w pięknej dzielnicy zwanej Dębową Górą, tuż nieopodal rzeczki. Kolejny to Art Hotel's Sosnowiec, który również graniczy z Przemszą. Cena za 7 dniowy pobyt ze śniadaniami to 789 zł za osobę. Nie byłoby nic spektakularnego w tej ofercie, gdyby nie fakt, że według biura lotnisko znajduje się w Sosnowcu. "Ten hotel znajduje się w Katowicach, najbliższe lotnisko to Art Hotel's Sosnowiec" - czytamy w treści oferty. Czy społeczność Zagłębia to widzi? A co Ślązacy na to, że Sosnowiec został wciągnięty w poczet górnośląskich celów turystycznych?
TUI śląskie oferty
Tui

I jeszcze jedna oferta, najbogatsza ze wszystkich. Czterogwiazdkowy hotel Holiday Inn Dąbrowa Górnicza. Cena za 7 dniowy pobyt ze śniadaniami to spektakularne 1900 zł na osobę. Widać, w którym mieście Górnego Śląska... pardon Zagłębia cenią się najbardziej. Lista udogodnień w obiekcie oczywiście jest dłuższa niż u poprzedników: studio fitness, aerobik, tenis i masaże. Prawdziwy luksus na "Górnym Śląsku"... To znaczy... W Zagłębiu!

Zmiany nazwy nie będzie?

Turystyczna niefrasobliwość ciekawie wpisuje się w dyskusję rozbudzoną ponownie przez regionalistów z Zagłębia, Częstochowy i Beskidów, którzy domagają się zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Obecny kształt województwa utworzono podczas reformy administracyjnej w 1999 roku z połączenia znacznej części województw: katowickiego, bielskiego oraz częstochowskiego. Jednak według mieszkańców Zagłębia układ ten jest niesprawiedliwy, ponieważ nasz region łączy w sobie tereny historycznego Śląska oraz Małopolski.

Rafał Siciński z Towarzystwa Przyjaciół Sosnowca uważa, że nazwa oraz herb województwa śląskiego są dyskryminujące dla mieszkańców Małopolski. Wraz z innymi regionalistami z Zagłębia, Beskidów i Częstochowy domaga się ich zmiany. Petycja w sprawie zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie, a także jego herbu ma wkrótce trafić do Sejmu i sejmiku województwa. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca uspokaja: Zagłębiu bliżej do Śląska niż Małopolski.

- Rodzinnie, gospodarczo i w każdy inny sposób samorządowo jesteśmy związani z miastami Górnego Śląska, Podbeskidzia, regionem częstochowskim i to jest nasz główny związek - mówił polityk w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary.

Gospodarczo - jak pokazuje przykład katalogu Tui - to nawet za bardzo.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice Airport

Nowy egzotyczny kierunek lotów z Katowice Airport

Noc Muzeów w Tarnowskich Górach

Noc Muzeów w Tarnowskich Górach i Bouterwek w roli głównej

Tarnowskie Góry 2022 wąskotorówka

Nocna wyprawa wąskotorówką. Zostały ostatnie bilety

Narciarstwo

Rodzice oddali państwu ponad 49 mln złotych

Ruiny pałacu we Włodowicach

Związek Gmin Jurajskich znów stał się większy

Ktk gronie rajd noworoczny 2022

Noworoczny rajd rowerowy tyskiego klubu

Tarnowskie Góry mania podróżowania

TG Mania Podróżowania zaprasza na kolejne spotkanie