Kolejne spektakle w ramach Letniego Ogrodu Teatralnego: w sobotę „Tresowany mężczyzna”, a w niedzielę „Jak człek diabła przechytrzył”

Przyszedł sierpień i zrobiło się trochę chłodniej. Kolejny dobry powód do spędzenia wolnego czasu w katowickim Letnim Ogrodzie Teatralnym. Podczas 26. edycji wydarzenia, które zmienia schody Miasta Ogrodów w scenę teatru, publiczność bawi się świetnie, jest też zaskakiwana najlepszymi spektaklami nie tylko z naszego regionu, ale i z całej Polski. A co przed nami?

LOT 2024

26. edycja LOT-u

Letni Ogród Teatralny tradycyjnie raczy publiczność najlepszymi sztukami teatralnymi z całej Polski wystawianymi na schodach prowadzących do budynku Katowice Miasto Ogrodów. Przez całe 26 lat formuła LOT-u pozostała bez zmian: w sobotnie i niedzielne wieczory wystawiane są sztuki dla dorosłych widzów, a na dzieci czekają świetne spektakle w niedzielne popołudnia.

Pełny program LOT-u, czyli Letniego Ogrodu Teatralnego 2024, możecie zobaczyć tutaj: Letni Ogród Teatralny 2024 od 6 lipca do 31 sierpnia w Katowicach. Spektakle dla dorosłych i dla dzieci oraz inne atrakcje. PROGRAM

Z racji tego, że wydarzenie odbywa się na podcieniu schodów Miasta Ogrodów, nie mamy do czynienia z tradycyjną widownią – na widzów czekają siedziska i poduchy. A jeśli wolicie siedzieć na swoim krzesełku, możecie je przynieść ze sobą.

Bilety online już dawno się wyprzedały, ale spokojnie – przed każdym spektaklem na widzów czeka pula 100 biletów do kupienia drogą tradycyjną, czyli w okienku z kasą. A Ślązag jest patronem medialnym wydarzenia!

Co zobaczymy w pierwszy weekend sierpnia?

Sobota, 3 sierpnia, godz. 21.00 Tresowany mężczyzna, Ave Teatr, Rzeszów/Kreatywna Pantera

Sztuka, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar pod tym samym tytułem i zrobiła prawdziwą furorę przynosząc autorce światowy rozgłos. Jej spostrzeżenia na temat relacji płci wprowadziły sporo zamętu w kręgach feministycznych Europy Zachodniej lat 70., nie straciły one jednak impetu ani ostrości, tyle, że dziś możemy się tym bawić, śmiać się z siebie, dostrzegając absurd w tym, co kiedyś wywoływało wojnę. Czy zatem udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy kobieta zarabiająca dużo więcej od mężczyzny, nie straci do niego szacunku, a on nie przeistoczy się w zakompleksionego teletubisia? Jaki według mężczyzn jest ideał kobiety? Przedsiębiorcza bizneswoman, czy bezradna ślicznotka z niezbyt wysokim IQ? A może ta bezradność jest pozorna, a mężczyzna „poddawany jest tresurze”?
A jaki zdaniem kobiet powinien być mężczyzna? Zdecydowany, konsekwentny i silny, czy przeciwnie wrażliwy i czuły? A może feminizm się pomylił i stworzył „bandę egomaniaków”, wrażliwych - tak, ale na swoim własnym punkcie.

  • autor: Esther Vilar
  • przekład: Karolina Bikont
  • reżyseria: Marcin Sławiński
  • występują: Magdalena Kozikowska–Pieńko, Małgorzata Machowska, Beata Zarembianka, Kornel Pieńko.
  • czas trwania: 100 minut bez przerwy

Niedziela, 4 sierpnia, godz. 15.00 Letnia Grządka Teatralna Jak człek diabła przechytrzył, Teatr MOMO, Chorzów

Życie prostego chłopa…było proste? Hmm…?

Oprócz uprawy roli, zajęć codziennych przy domu czy też dbania o rodzinę, częstokroć człowiek musiał się zmagać również z diabelskimi sztuczkami. Próby sprowadzenia chłopa na złą drogę przybierały najróżniejsze formy. Potężnym orężem stawała się wtedy mądrość, przebiegłość i spryt chłopa.

Kultura ludowa obfituje w liczne legendy i opowieści w których pojawia się postać diabła. Podania te – częstokroć okraszone humorem – były nośnikiem pewnych mądrości ludowych, tłumaczyły i komentowały otaczający świat, wychowywały, uświadamiały, uczyły pewnych prawidłowych norm społecznych.

„Jak człek diabła przechytrzył” to trzy opowieści utrzymane w konwencji teatru lalkowego i aktorskiego inspirowane dawnymi legendami i podaniami ludowymi. Opowieści o potędze rozumu, sprycie prostego chłopa, walce ze złem. Zobacz legendę o „diabelskim moście”, poznaj najgłupszego diabła w całym piekle oraz przekonaj się jaką potężną bronią jest rozum!

  • Spektakl dla dzieci od 5. roku życia.
  • scenariusz i reżyseria: Marek Kołbuk
  • występują: Aleksander Kołbuk, Marek Kołbuk
  • czas trwania: około 55 minut
  • Wstęp wolny!
Wolna Scena by Kato

Może Cię zainteresować:

Wolna Scena by Kato na placu przed dworcem i Galerią Katowicką. Każdy może wystąpić, a na pewno zrobią to m.in. Mariusz Goli, Janek., Allie Amity, King’s Mercy czy Mycek x Flawless

Autor: Katarzyna Pachelska

01/08/2024

Metrorower Dabrowa Gornicza jpg

Może Cię zainteresować:

Metrorower: 7 tysięcy pojazdów i 924 stacji. System oficjalnie działa już w 31 gminach GZM. Także w miastach Zagłębia

Autor: Redakcja

01/08/2024

Tarnowskie gory przedstawienie

Może Cię zainteresować:

"Przebój lata, czyli Skrzydlaty Odlot". Wakacyjne przedstawienie dla dzieci w Parku Miejskim

Autor: Urszula Gołkowska

01/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon