„Węgla nie ma” - Czy Zagłębiacy potrafią żyć bez Ślązaków? Nowa sztuka w Teatrze Śląskim

Czy Zagłębiacy potrafią żyć bez Ślązaków? Co to znaczy, być Zagłębiakiem, kiedy nie ma od kogo się odróżnić? – m.in. o tych pytaniach ma być nowa sztuka Jacka Jabrzyka „Węgla nie ma”. Sprawdź ceny biletów.

Teatr slaski

Na deskach Teatru Śląskiego pojawi się nowa sztuka w konwencji kina noir – „Węgla nie ma”. Swoją premierę będzie miała 16 września 2022 r. Za reżyserię odpowiada Jacek Jabrzyk, za tekst Przemysław Pilarski.

Zmęczony życiem prywatny detektyw przemierza ziemię jałową – postindustrialne Zagłębie – choć po co przemierza, sam nie wie. Niespodziewanie otrzymuje zlecenie od tajemniczego starszego mężczyzny, który twierdzi, że przepadli gdzieś wszyscy Ślązacy. Detektyw rusza więc na nieodległy Śląsk, by ich odnaleźć. W drodze towarzyszy mu napotkana w opustoszałym barze niema Pola z Zagłębia – czytamy w opisie sztuki. Przedstawienie ma dotyczyć regionu Zagłębia oraz tego jaki wpływ na życie Zagłębiaków mają Ślązacy.

Sztuka jest częścią projektu Zagłębie//Śląsk, który jest elementem spójnej strategii społeczno-kulturalnej Teatru Zagłębia, integrującej ze sobą działalność artystyczną z aktywnością obywatelską, świat teatru z codziennym doświadczeniem mieszkańców. – Dzięki eksplorowaniu tematu lokalnej kultury i historii, w mieszkańcach Śląska i Zagłębia budujemy pozytywne poczucie tożsamości oraz dumę z tradycji wspólnie zamieszkiwanej przestrzeni. Na każdym etapie trwania projektu nawiązujemy do skomplikowanej, wielonarodowej historii zamieszkiwanych przez nas miejsc. Najważniejszym elementem naszego projektu jest bowiem wykorzystanie narzędzi artystycznych w sposób pomocny dla wyrażania realnych, bieżących problemów społeczności będącej odbiorcami teatru – informują uczestnicy projektu.

Ceny biletów

Na sztukę „Węgla nie ma” można kupić bilety w cenach 35-60 złotych – normalne i 25-45 złotych – ulgowe.

Najbliższe pokazy sztuki w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego odbędą się:

  • 16 września – 19.00
  • 17 września – 19.00
  • 18 września – 17.00
  • 20 września – 19.00

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spektakl "Kobieta i życie"

Co zostało po strajkach kobiet? Odpowiedzi szuka Teatr Śl.

Królewna Śnieżka

Grudzień 2022 w Operze Śląskiej zapowiada się atrakcyjnie

Płatonow próba

W erze bojkotu rosyjskiej kultury Teatr Śląski gra Czechowa

Sztuka Byk Twardocha i Talarczyka

"Byk" Twardocha i Talarczyka na scenie w Katowicach

Garou

Cztery koncerty Garou w Polsce. Jeden z nich – w Zabrzu

Tomasz Chyła Quintet

Festiwal Jazz&Literatura

Tarnowskie Góry noc bibliotek 2022

Przeżyj noc w bibliotece. MBP w Tarnowskich Górach zaprasza