Weto do ustawy o języku śląskim. Jadwiga Wiśniewska: ,,To decyzja rozważna i rozsądna". Prezydent łączy Śląsk z wojną hybrydową? Eurodeputowana PiS: ,,To celowa manipulacja"

Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska popiera prezydenckie weto do ustawy o języku śląskim. Jej zdaniem niektórzy celowo manipulują uzasadnieniem weta i hejtują Andrzeja Dudę. ,,Proszę nie czynić takiej atmosfery, że teraz godka śląska będzie marginalizowana, bo nie będzie" - mówiła w Protokole rozbieżności TVP Katowice.

PAP
Jadwiga wisniewska eurodeputowana

Weto do ustawy o języku śląskim. Wiśniewska: ,,To decyzja rozważna i rozsądna"

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska uważa prezydenckie weto do ustawy o języku śląskim za ,,decyzję rozważną i rozsądną". Jej zdaniem wzbudzający emocje kontrowersyjny fragment uzasadnienia, mówiący m.in. o ,,niedających się wykluczyć działaniach hybrydowych" ze strony Rosji jest źle rozumiany.

W tym kontekście przypomniała słowa przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa z lutego 2023 roku, który mówił o potrzebie nadania Śląskowi ,,specjalnego, niezależnego statusu" i deklarował pomoc Federacji Rosyjskiej w zorganizowaniu referendum odnośnie autonomii regionu. Przedstawiciele śląskich środowisk regionalistycznych odcięli się wówczas od wypowiedzi Kadyrowa, uznając to za celową prowokację i chęć antagonizowania relacji między regionem a stolicą.

- Tożsamość narodowa jest w czasie zagrożeń bardzo istotną sprawą. To nie jest czas na śmieszkowanie. Proszę nie rozciągać tych słów w taki sposób, że pan prezydent chciał kogokolwiek obrazić, bo tego nie czynił i nie czyni. To jest człowiek o wysokiej kulturze, który staje się obiektem hejtu i nienawiści ze strony ludzi nieprzebierających w słowach. Proszę tego nie wpisywać w szereg tych zdarzeń i nadinterpretacji, bo to nie służy niczemu - mówiła Jadwiga Wiśniewska na antenie TVP Katowice.

Prezydent łączy Śląsk z wojną hybrydową? Eurodeputowana PiS: ,,To celowa manipulacja"

W opinii eurodeputowanej PiS część środowisk politycznych celowo manipuluje uzasadnieniem prezydenckiego weta, robiąc na tym kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Wiśniewskiej słowa o wojnie hybrydowej nie oznaczają łączenia Ślązaków z Władimirem Putinem, ale zwracają uwagę na kontekst geopolityczny, wojnę na Ukrainie i potrzebę zachowania jedności narodowej. Jak dodała, niektórzy uzurpują sobie prawo do wypowiadania się za całą społeczność Ślązaków, nie mając ku temu podstaw.

- Proszę nie wypowiadać się w imieniu wszystkich Ślązaków. Proszę nie kreować równoległej rzeczywistości. (...) W tłumie tych pół miliona ludzi są i tacy, którzy uważają, że nie ma takiej potrzeby by tworzyć odrębny język. Jaki był zapis w spisie powszechnym, w jaki sposób doszło do oznaczenia właśnie tego wskazania? Zostawmy to. Są Ślązacy, którzy uważają, że kultywowanie języka śląskiego, godki śląskiej, jest niezwykle istotne. (...) Proszę nie czynić takiej atmosfery, że teraz godka śląska będzie marginalizowana. Absolutnie nie.
Jadwiga wisniewska

Może Cię zainteresować:

Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska o Zielonym Ładzie: ,,Spowoduje chaos i ubóstwo energetyczne". Czy Patryk Jaki na liście to dobry pomysł?

Autor: Szymon Karpe

28/05/2024

Clair de Lune

Może Cię zainteresować:

Znam etnicznych Hanysów z Jaworzna, czyli gdzie dziś leży Górny Śląsk i jakie są jego granice?

Autor: Arkadiusz Szymczak

30/05/2024

Andrzej duda

Może Cię zainteresować:

"Godanie jest elementem działań hybrydowych przeciwko Polsce". Mercik komentuje weto Dudy w sprawie języka śląskiego

Autor: Redakcja

30/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon