Wiedza słono kosztuje. Wypożyczenie sześciu książek w CINIB-ie dokładnie 600 złotych

Pracownicy naukowi i dydaktyczni, doktoranci oraz studenci mają dostęp do zbiorów Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach za darmo. Pozostali mieszkańcy regionu muszą wpłacić kaucję i to nie małą. Od niedawna, aby wypożyczyć sześć książek, trzeba wpłacić 600 złotych.

CINIBA
CINIBA

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINIBA) działa w Katowicach od 2012 roku. To - według danych ze strony internetowej www.ciniba.edu.pl - 54 kilometry półek, na których znajduje się ponad milion książek oraz czasopism, a przede wszystkim obiekt tętniący życiem naukowym i kulturalnym.

- Podstawowym celem Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, funkcjonujących w CINIB-ie, jest zaspokajanie potrzeb studentów, pracowników nauki oraz mieszkańców regionu w zakresie dostępu do materiałów bibliotecznych oraz informacji naukowej - czytamy na stronie internetowej CINIB-y.

Pracownicy naukowi i dydaktyczni UŚ i UE problemów z dostępem do książek w CINIB-ie nie mają raczej żadnych, ponieważ mogą wypożyczyć 50 książek. Pozostali pracownicy obu uczelni oraz studenci 25. Doktoranci 30. Słuchacze studiów podyplomowych 10. Studenci, doktoranci oraz słuchacze studiów podyplomowych innych uczelni wyższych już zaledwie pięć, tak samo jak emerytowani pracownicy UŚ i UE. O ile zwrócą książki w terminie, to nie obowiązują ich żadne dodatkowe opłaty.

Wypożyczenie sześciu książek w CINIB-ie 600 złotych

Zapłacić, kaucję oraz za kartę biblioteczną (10 złotych), muszą jednak mieszkańcy regionu, którzy chcieliby skorzystać ze zbiorów CINIB-y, ale nie są studentami ani pracownikami uczelni. Do niedawna za kaucją w wysokości 150 złotych mogli wypożyczyć trzy książki. To się jednak zmieniło i teraz w tej cenie mogą zabrać do domu tylko dwie pozycje. Jeśli potrzebują czterech książek, muszą wpłacić 400 złotych. Jeśli potrzebują sześciu książek, muszą wpłacić 600 złotych. Dla porównania założenie konta w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, z możliwością wypożyczenia 10 książek, kosztuje… sześć złotych.

Nowy cennik obowiązuje od 1 maja 2022 roku. Informację o zmianach łatwo przegapić, ponieważ nie została zamieszczona w żadnym komunikacie, a jedynie w zakładce regulaminowej na stronie internetowej.

- Kaucja stanowi zabezpieczenie materialne na wypadek niezwrócenia książek do biblioteki. Z uwagi na rosnące ceny książek, wartość wypożyczenia trzech wolumenów w większości wypadków przekraczała dotychczasową kwotę, czyli 150 złotych. Do tego dodać należy, że część wypożyczanych książek jest niedostępna na rynku, a tym samym ich wartość antykwaryczna często przewyższa cenę zakupu - tłumaczy dr Katarzyna Wyszyńska z CINIB-y.

Warto jednak podkreślić, co jest zapisane w regulaminie CINIB-y, że: "Nie wypożycza się druków wydanych przed 1950 rokiem, zbiorów specjalnych, dzieł rzadkich i cennych...".

Z czego wynika kwota 600 złotych kaucji za sześć książek? - Z przyjętej średniej wartości wypożyczonej książki. Szacunkowo wynosi ona 100 złotych - odpowiada dr Katarzyna Wyszyńska. Oczywiście kaucja wraca do czytelników, o ile nie chcą oni dłużej korzystać ze zbiorów CINIB-y.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Budynek szkoly maple bear katowice 3

Prywatna szkoła podstawowa powstaje w budynku dawnej szkoły

Tarnogórska "Sorbona" z nagrodą POWER Foto 2

Tarnogórska "Sorbona" nagrodzona za najlepsze zdjęcie

Prof. Rafał Muster

Młodzi wolą stąd wyjechać. W innych miastach zarobią więcej

Projekt bez tytułu 7

Woj. śląskie z największą liczbą szkół bez (s)hit-u

Wyprawa "Czysta Wisła"

Od Śląska po Bałtyk. Zaczęła się wyprawa „Czysta Odra”

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim

Szkoła z Nakła we współpracy z Ogrodem Zoologicznym

Tarnowskie Góry biblioteka wydarzenia

Tarnogórska wymiana książek dla dzieci już rozpoczęta