Wielka szczelina na Babiej Górze. Ratownicy GOPR ostrzegają przed lawiną

GOPR-owcy ostrzegają przed lawinami na zboczach Babiej Góry. Kilka mniejszych już zeszło, ale najwięcej obaw budzi kilkudziesięciometrowe pęknięcie i odsklepienie pokrywy śnieżnej. Przy ociepleniu masy śniegu mogą runąć w dół.

M. Wroński
Babia Gora Beskid Zywiecki

Choć w wielu miejscach Beskidów rzeczywistość przypomina raczej przedwiośnie, to na Babiej Górze – najwyższym ich szczycie (1725 m. n.p.m.) – zima w miarę się jeszcze trzyma. Na Markowych Szczawinach, gdzie znajduje się schronisko PTTK, leży ok. 70 cm śniegu, zaś w wyższych partiach masywu jest go jeszcze więcej.

Monitorujący stan pokrywy śnieżnej pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego od dwóch tygodni obserwują na północnych zboczach masywu (tj. od strony Zawoi) długie na kilkadziesiąt metrów pęknięcie pokrywy śnieżnej. Doszło do niego w wyniku działalności wysokiej temperatury i deszczu w rejonie tzw. Zachodniego Kościółka (mija się go idąc w stronę wierzchołka Babiej Góry od przełęczy Brona).

Szczelina śnieżna na Babiej Górze
Szczelina śnieżna na Babiej Górze. Fot. BPN M.Hudyka
- Powstała szczelina o długości kilkudziesięciu metrów, to nic innego jak zaczątek lawiny – wielce prawdopodobne jest, że wkrótce ten obryw zjedzie w formie lawiny śnieżnej. Dlatego tak ważne jest, aby nie schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych – informuje w mediach społecznościowych BPN.

GOPR ostrzega przed wejściem na Babią Górę

Do ostrzeżeń przyłączają się także ratownicy GOPR. Jak oceniają, aktualnie przy zmrożonej pokrywie śniegu pęknięcie jest względnie statyczne, natomiast „należy się spodziewać postępowania tego procesu i możliwego wystąpienia lawiny przy ociepleniu lub wystąpieniu innych czynników”. Przy okazji informują, że w ostatnim czasie w rejonie północnych zboczy Babiej Góry zaobserwowali kilka pomniejszych lawin i że w miejscu przekopu lawinowego grubość pokrywy śnieżne przekracza 150cm.

Ratownik GOPR Przekop lawinowy
Ratownik GOPR w przekopie lawinowym. Mat. Grupa Beskidzka GOPR


Obecnie na Babiej Górze panuje 1 (najmniejszy) stopień zagrożenia lawinowego.

Akcja GOPR na Babiej Górze

Może Cię zainteresować:

"Mors" w krótkich spodenkach zabłądził na Babiej Górze. Zdobył szczyt... nieodpowiedzialności

Autor: Michał Wroński

15/12/2023

W Wiśle powstanie caloroczna stacja GOPR

Może Cię zainteresować:

W Wiśle powstanie całoroczna stacja GOPR. Turystów coraz więcej, ale wypadków też. Weekendowe dyżury nie wystarczą

Autor: Szymon Karpe

30/01/2024

Śląski Dom, Günter Oskar Dyhrenfurth i Wilhelm Wagner

Może Cię zainteresować:

Wagnerowski ton. Jak kiedyś Ślązacy zdobywali Tatry i postawili tam Śląski Dom

Autor: Tomasz Borówka

21/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon