„Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci” jedzie do Monte Cassino. Po drodze odwiedziła Tychy. Zobaczcie zdjęcia

Aż 80 Fiatów 126p ruszyło w trasę liczącą ponad 3000 kilometrów, by zebrać pieniądze i wesprzeć poszkodowane w wypadkach dzieci. „Maluchy” ruszyły z Warszawy, a celem wyprawy jest Monte Cassino. Po drodze „Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci” odwiedziła tyską fabrykę Stellantis. Zobaczcie zdjęcia.

„Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci” współpracuje z trzema fundacjami – Fundacją Inter Cars, która zajmuje się przede wszystkim edukacją w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, Fundacją Polskiego Związku Motorowego – poprzez program „Maluchy na pomoc dzieciom” wspierający rehabilitację oraz powrót do zdrowia i sprawności dzieci poszkodowanych w wypadkach, a także z Fundacją Euvic the Good People, zajmującą się wsparciem psychologicznym dla ofiar wypadków i ich rodzin. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

„Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci” to projekt stworzony przez legendy polskiego motorsportu – Sobiesława Zasadę, Rafała Sonika i Kajetana Kajetanowicza. Pierwsza edycja odbyła się w 2023 roku. 36 „maluchów” przejechało z Bielska-Białej do Monte Carlo, a potem do Krakowa. Zebrano wówczas – dzięki prowadzonej na platformie Zrzutka.pl zbiórce oraz licytacjom – ponad dwa miliony złotych.

– Dzieci to najbardziej bezbronni uczestnicy ruchu drogowego. W ubiegłym roku w niemal 21 000 wypadków na polskich drogach zginęły 1893 osoby w tym 48 dzieci. Pomóż nam zmniejszyć te liczby. Wesprzyj cel Wielkiej Wyprawy Maluchów dla Dzieci. Zbierzmy milion euro, by razem poprawić sytuację na drogach i pomóc najmłodszym, poszkodowanym w wypadkach – apelują organizatorzy „Wielkiej Wyprawy Maluchów dla Dzieci”

Akcję można wesprzeć tutaj.

„Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci” w Tychach

W środę, 10 lipca, uczestnicy wyprawy – wśród których są Sobiesław Zasada, Maciej Wisławski, Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz czy Longin Bielak – ruszyła do Serbii. Największym wyzwaniem tego dnia była Droga Transfogarska Rumunii, która prowadzi na wysokość 2035 m n.p.m., co dla Fiatów 126p było nie lada wyzwaniem. Co więcej, po drodze spotkali niedźwiedzie!

Zanim jednak „Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci” przekroczyła granicę Polski, jej uczestnicy odwiedzili Zakład Samochodów Osobowych Stellantis w Tychach, który jest spadkobiercą FCA Poland, przez 16 lat producenta Fiatów 126p. To w tyskim zakładzie wyprawa pokonała nietypowy odcinek specjalny – „Maluchy” przejechały przez wydziały spawalni i montażu, a potem pojawiły się na torze testowym, który powstał jeszcze na potrzeby Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM). W latach osiemdziesiątych rozgrywano tu nawet odcinki specjalne Rajdu Wisły!

Zobaczcie zdjęcia.

Rok 1991: Cinquecento w Tychach

Może Cię zainteresować:

Fabryka w Tychach produkuje samochody od 1975 roku. Pamiętacie modele, które zmotoryzowały pokolenia nie tylko Ślązaków?

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/08/2022

FAP Tychy

Może Cię zainteresować:

Cinquecento: dziś motoryzacyjny klasyk, a kiedyś obiekt westchnień wielu Polaków. W Tychach te samochody montował osobiście przyszły szef Fiata

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/10/2023

Fabryka w Tychach

Może Cię zainteresować:

Elektryczny „maluch” z Tychów już we wrześniu? Tyska fabryka ma też rozpocząć montaż kolejnego chińskiego elektryka

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon