Wielkie oszczędności w Gliwicach. Co druga latarnia zgaszona, mniej świątecznych iluminacji

Gliwice dołączyły do miast, które planują oszczędności w dobie kryzysu energetycznego. Magistrat poinformował, że iluminacje świąteczne będą w tym roku skromniejsze. Część ulicznych latarni zostanie też wyłączonych.

Google
Gliwice

Wysokie ceny energii elektrycznej dotykają każdego. Oszczędności muszą szukać również samorządy. Jak to wygląda w Gliwicach? Miasto zapewnia, że choć obecnie nie jest planowane wprowadzenie drastycznych oszczędności, które mogłyby odbić się na bezpieczeństwie mieszkańców, latarnie uliczne będą świecić przez całą noc, to jednak na niektórych terenach rekreacyjnych świecić będzie co druga. Tak będzie między innymi w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej, na skwerach w Wilczym Gardle, Łabędach i Brzezince oraz nad jeziorem w Czechowicach.

- Wzrost stawek za prąd to rzeczywistość, wobec której stoją samorządy w całej Polsce. Gliwice oraz inne miasta skupione w grupie zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zawarły wspólną umowę na zakup energii elektrycznej i w 2022 oraz 2023 roku mają gwarantowaną stałą cenę za prąd - przekonuje Łukasz Oryszczak, rzecznik urzędu miasta Gliwice.- Dla wielu gmin zwyżki cen w energetyce oznaczają problemy z uchwaleniem przyszłorocznych budżetów. W dobie kryzysu, trudnej sytuacji finansowej samorządów i obecnych problemów na rynku energii, także Gliwice muszą trzymać rękę na pulsie i reagować na bieżąco - dodaje Oryszczak.

Świąteczne iluminacje? Nie ma co szaleć

Mieszkańcy przez lata zdążyli przyzwyczaić się do bogatych świetlnych iluminacji, które dekorowały Gliwice w okresie świąteczno-noworocznym. W tym roku błyskających światełek ma być znacznie mniej. Uliczne bożonarodzeniowe iluminacje zostaną zamontowane tylko na Rynku oraz trzech głównych ulicach miasta: Zwycięstwa, Wyszyńskiego i Strzody. Także na skwerach i w parkach ozdób świątecznych będzie zdecydowanie mniej. Znikną całkowicie między innymi ze skwerów Bottrop i Nacka, parku Szwajcaria, a także alei Sikornik. Nowością będzie natomiast świąteczne oświetlenie Centrum Przesiadkowego, jego koszt pokryje wykonawca inwestycji MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

- Cięcia kosztów są konieczne, jednak obecnie nie są planowane działania, które bezpośrednio obniżą poziom usług publicznych lub utrudnią mieszkańcom załatwienie najważniejszych spraw. Samorząd nie planuje zamykania szkół i wprowadzania nauki zdalnej. Kaloryfery w czasie lekcji będą włączone. Dyrektorzy szkół, przy wsparciu pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, będą – tam, gdzie to możliwe – poszukiwać oszczędności niewpływających na komfort uczniów - wyjaśnia Łukasz Oryszczak.

Co ciekawe, nie tylko miasto zmuszone jest wprowadzać oszczędności. Wysokie koszty energii elektrycznej skłoniły kierownictwo sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, które zarządza Areną Lekkoatletyczną na os. Kopernika, do wyłączania oświetlenia obiektu o godz. 17.30.

Oszczędności nie ominą jednak również obiektów miejskich. W budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa wyłączono większość iluminacji świetlnej, pozostawiając tylko jej część doświetlającą chodniki. Także temperatura w budynku została o kilka stopni obniżona. Wyłączono również część lamp podświetlających w nocy Palmiarnię.

Uniwersytet Śląski

Może Cię zainteresować:

Uniwersytet Śląski wdroży program oszczędnościowy. Chce ograniczyć koszty energii

Autor: Michał Wroński

13/10/2022

Katowice Przygaszone swiatla

Może Cię zainteresować:

Katowice szukają oszczędności. Ciemniej na drogach, mniej iluminacji w święta

Autor: Michał Wroński

04/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon