Wilhelm Szewczyk wróci do Katowic? Poseł KO: „Nie może być tak, że wojewoda i minister nazywają ulice w mieście"

Dla mnie to nadal pl. Wilhelma Szewczyka i myślę, że on się nigdzie stamtąd nie wybrał. Jestem przekonany, że tak będzie, że to będzie znów pl. Wilhelma Szewczyka. Nie może być tak, że wojewoda i minister w Warszawie decydują, jak ma nazywać się ulica, plac albo skwer w danym mieście. Od tego jest samorząd – powiedział Wojciech Król, poseł KO, w Radiu Piekary.

Od lat toczy się spór o pl. Wilhelma Szewczyka w Katowicach, który został zdekomunizowany wbrew woli samorządu i mieszkańców. Urzędowa potyczka przeniosła się dosłownie na ulice, ponieważ służby Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego musiały wysłać własnych ludzi, aby zdemontowali tabliczkę z nazwiskiem pisarza i zamontowali nową – „Pl. Marii i Lecha Kaczyńskich”, którą ostatecznie i tak zdjął magistrat.

Jak przekonują działacze Koalicji Obywatelskiej, wkrótce sprawa ma zostać rozwiązana, a Wilhelm Szewczyk wróci na swoje miejsce, jak tylko władzę przejmie dotychczasowa opozycja – KO, Trzecia Droga oraz Lewica (Interesujesz się śląsko-zagłębiowskimi sprawami? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

– Dla mnie to nadal pl. Wilhelma Szewczyka i myślę, że on się nigdzie stamtąd nie wybrał. Jestem przekonany, że tak będzie, że to będzie znów pl. Wilhelma Szewczyka. Nie może być tak, że wojewoda i minister w Warszawie decydują, jak ma nazywać się ulica, plac albo skwer w danym mieście. Od tego jest samorząd – powiedział Wojciech Król, poseł KO, w Radiu Piekary.

Donald Tusk nowym premierem

Wojciech Król jest przekonany, że nowym premierem zostanie Donald Tusk (KO).

– Trzy partie opozycyjne – do niedawna – połączyły siły. Na wspólnej konferencji liderzy potwierdzili, że kandydatem na premiera jest Donald Tusk (…) 13 listopada pierwszy sprawdzian tej większości. Zbierze się Sejm, będzie inauguracja pierwszego posiedzenia X kadencji i wybór marszałka większością głosów. Wtedy będzie to już jasne – ocenił Wojciech Król.

Jego zdaniem prezydent Andrzej Duda (PiS) w pierwszej kolejności powierzy jednak misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu (PiS), aby zadowolić Prawo i Sprawiedliwość (Interesujesz się śląsko-zagłębiowskimi sprawami? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

– Nikt na sto procent nie wie, co zrobi Andrzej Duda, ale myślę, że powoła się na wypowiedź Mateusza Morawieckiego, który twierdzi, że ma większość. W drugim kroku nie będzie miał już wyboru – Donald Tusk na premiera – podkreślił Wojciech Król.

KO, Trzecia Droga i Lewica mają razem 248 z 460 mandatów w Sejmie RP.

Autobusy ZTM

Może Cię zainteresować:

Katowice tylko straszyły, a Miasteczko Śląskie to zrobiło. Rezygnacja z ZTM i darmowy transport

Autor: Patryk Osadnik

31/10/2023

Mirosław Mazur

Może Cię zainteresować:

W Sejmiku o Janie III Sobieskim i Agnieszce Holland. Wybrano nowego przewodniczącego

Autor: Patryk Osadnik

30/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tabliczka wojewody

Katowice: miejskie służby zdemontowały „tabliczkę wojewody”

Katowice Plac im. Marii i Lecha Kaczyńskich

"Moim zdaniem, mamy prawo usunąć tabliczkę od wojewody"

Stanisław Tymiński

Dawny rywal Lecha Wałęsy zdobył tysiące głosów. I co? I nic

Maciej Kopiec

„Przywrócić praworządność i uruchomić pieniądze z KPO”

Michał Gramatyka

"Nikt w Polsce nie chce wspólnej listy opozycji"

Poseł Wojciech Król

„W Rudzie Śląskiej czuć negatywny stosunek do PiS"

Andrzej Duda i Jakub Chełostowski

Sejm uchwalił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z awanturką