Wizyta ministra Nitrasa w Śląskiem. Resort sportu przeznaczy miliony na rozwój młodych piłkarzy

Sławomir Nitras gościł 27 czerwca 2024 w województwie śląskim, w Sosnowcu i Zabrzu. Minister sportu i turystki rozstrzygnął tu pierwsze nabory wniosków dotyczących wsparcia akademii piłkarskich w całej Polsce. Co ważne - tym razem środki finansowe przeznaczone na doskonalenie umiejętności młodych zawodników pomogą także w rozwoju pomijanych przez lata w tej dyscyplinie sportowej... piłkarek!

UMWS
Minister Sportu i Turystyki podczas wystąpienia w Zabrzu

To nieprawda, że że dziewczyny nie chcą grać w piłkę nożną...

- z przekonaniem stwierdził Sławomir Nitras, podczas swojego wystąpienia w Sosnowcu.

To pierwszy w historii minister, który zdecydował się na taką formę pomocy w rozwoju kobiecych akademii piłkarskich. I tak, w ramach programu Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraligi i I Ligi Kobiet - 250 tys. zł zasili konto Akademii KKS Czarni Sosnowiec. Łącznie, na rozwój szkoleniowy młodych piłkarek w Polsce (pozytywnie rozpatrzono wnioski z 11 akademii), resort sportu przeznaczy ponad 3 mln zł.

Wybór Sosnowca na przekazanie tak przełomowych dla środowiska żeńskiej piłki nożnej wieści nie był kwestią przypadku. Zdaniem wielu, to właśnie tu, w klubie Czarnych, rozpoczęła się historia żeńskiego futbolu w kraju. Podczas spotkania z młodymi zawodniczkami, minister zwrócił także uwagę na wieloletnie zaniedbania, wynikające z utartego schematu, zgodnie z którym - piłka nożna jest dyscypliną sportową zarezerwowaną wyłącznie dla mężczyzn.

Miliony na rozwój śląskich akademii piłkarskich

Po przekazaniu informacji o konkretnej pomocy finansowej dla piłkarek, minister odwiedził Zabrze. Na jednym z obiektów Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze, odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie chłopięcej wersji ministerialnego programu Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i I Ligi.

Tu, spośród 23 pozytywnie rozpatrzonych wniosków, absolutnym rekordzistą w województwie śląskim jest Fundacja Górnika Zabrze. Podmiot, na wsparcie szkoleniowe dla młodych zawodników, od lat rozwijających swoje sportowe umiejętności w trójkolorowych barwach - otrzyma aż 1,8 mln zł. Oprócz zabrzańskiej akademii, wsparcie finansowe zostało przyznane także

  • Fundacji "Sportowe Katowice" (1,2 mln zł),
  • UKS Ruch Chorzów (1,3 mln zł),
  • Stowarzyszeniu Akademia Sportowa Gliwice (700 tys. zł),
  • RKS Raków Częstochowa (900 tys. zł).

Łącznie, na rozwój akademii na terenie całego kraju, resort sportu przeznaczy ponad 23 mln zł.

- Piłka nożna była bardzo hojnie finansowana w Polsce, ale nie były finansowane akademie piłkarskie, nie było finansowane szkolenie dzieci i młodzieży. Moim priorytetem jako ministra jest wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży, również w zakresie piłki nożnej, dlatego mam przyjemność rozstrzygnąć pierwszy konkurs na finansowanie akademii piłkarskich, zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców. - przyznał Sławomir Nitras podczas wizyty na terenie Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze.

Na tym nie koniec

W związku z ogromnym zainteresowaniem taką formą finansowego wsparcia dla podmiotów związanych ze szkoleniem dzieci i młodzieży na terenie całej Polski, Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje oczywiście kolejne nabory. Tegoroczne nakłady finansowe na rzecz akademii piłkarskich wzrosły aż o 33 mln zł w porównaniu do ubiegłego roku. W 2024 to aż 86 mln zł. Ministerstwo realizuje także Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich, skierowany dla dzieci do lat 13. W tym wypadku budżet wynosi aż 40 mln zł.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Ruch chorzow nowy stadion

Może Cię zainteresować:

Nie będzie rządowych 100 mln zł na stadion Ruchu Chorzów

Autor: Maciej Poloczek

27/06/2024

Lukasz piszczek

Może Cię zainteresować:

Łukasz Piszczek wraca do Borussii Dortmund. Będzie asystentem Nuriego Sahina, nowego trenera niemieckiego klubu

Autor: Wojciech Sontowski

27/06/2024

Lukasz skorupski

Może Cię zainteresować:

Jak cierpliwy zabrzanin zatrzymał Francję na EURO 2024. Droga do kadry bramkarza Łukasza Skorupskiego

Autor: Wojciech Sontowski

26/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon