Wkrótce nowe drzewa, kwiaty i... rowerowe stojaki. Prace na rynku w Gliwicach nabierają tempa. A utrudnienia? „Mają być jak najmniejsze”

Urząd Miasta w Gliwicach poinformował o przyspieszeniu prac przy zagospodarowaniu zielenią gliwickiego rynku. Roboty prowadzone na rynku zostały podzielone na etapy. Ich koniec przewidziano na jesień.

Rozpoczynają się prace przy kolejnej pierzei, znajdującej się pomiędzy ulicą Zwycięstwa i Plebańską. Usunięto już małą architekturę i zdemontowano nawierzchnię. Wykonawca prowadzi wykopy pod nowe nasadzenia drzew. Łącznie na trzech pierzejach rynku w Gliwicach zostanie zasadzonych 11 platanów klonolistnych.

Nowa zieleń na rynku w Gliwicach

Drzewa zostaną umieszczone w ziemi z wykorzystaniem tak zwanego systemu antykompresyjnego. Wykorzystanie tego systemu zapewni drzewom odpowiednie warunki do rozwoju korzeni. Oprócz drzew i krzewów pojawią się tam również:

  • tulipany botaniczne
  • czosnki ozdobne
  • hortensje
  • róże
  • cisy

Zamontowane zostaną także nowe stojaki rowerowe i ławki.

Podział prac na kilka etapów

Rozpoczęte 24 marca 2022 r., roboty na rynku zostały podzielone na kilka etapów. Łączny koszt prac nad zagospodarowaniem zieleni gliwickiego rynku wyniesie 1,2 mln złotych. Jak zaznaczają urzędnicy, organizacja prac jest tak zorganizowana, żeby utrudnienia dla mieszkańców i restauratorów były jak najmniejsze.

– Prace mają być realizowane w kilku etapach. W pierwszej kolejności – do wakacji – powinny zostać przeprowadzone roboty ziemne, w tym przygotowanie gruntu pod nasadzenia drzew. W kolejnych miesiącach wykonany ma zostać montaż małej architektury i sadzenie krzewów, na koniec sadzenie innych roślin. Prace zostaną zorganizowane tak, aby czasowe utrudnienia dla mieszkańców oraz restauratorów prowadzących tam swoje punkty gastronomiczne, były jak najmniejsze – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Zakończenie prac planowane jest na jesień 2022 roku. – Prowadzone będą etapami, na poszczególnych pierzejach. Nie zakłócą one (w miarę możliwości) korzystania z płyty Rynku – dodaje rzecznik prasowy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry kościół św Anny

Miasto pomoże przy renowacji zabytkowych obrazów i rzeźby

Stadion zimowy Sosnowiec wkrótce otwarcie

To już ostatnie prace na Stadionie Zimowym, wkrótce otwarcie

Termomodernizacje budynków

Kolejne budynki mieszkalne przejdą termomodernizację

Szpital Megrez tychy 3

Wnętrza nowego pawilonu głównego tyskiego szpitala

MPWiK Piekary

Podsumowanie prac MPWiK w Piekarach Śląskich

Komin

Poradnik: ułóż sobie życie przed kolejnym sezonem grzewczym

Ruda śląska patelnia

Patelnia w Rudzie za 13 baniek. Zieleń ma wrócić