Włodzimierz Lubański zostanie patronem zabrzańskiego przedszkola. „To osoba godna naśladowana, związana z historią miasta”

Włodzimierz Lubański w środę, 28 lutego, obchodzić będzie 77. urodziny. Dwa dni później legenda polskiej piłki i Górnika zostanie oficjalnie patronem zabrzańskiego Przedszkola nr 49.

Łączy Nas Piłka
Włodzimierz Lubański

Uroczystość nadania imienia Włodzimierza Lubańskiego Przedszkolu nr 49 zaplanowana została na piątek, 1 marca. Od 2011 roku Lubański otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Górnika, a rok później został Honorowym Obywatelem Zabrza. W 2021 roku został patronem Liceum Ogólnokształcącego z klasami Mistrzostwa Sportowego w Nowinach, w województwie świętokrzyskim, a wcześniej, w 2017 roku – Szkoły Podstawowej w Gaci, w województwie podkarpackim. Jest też, między innymi, patronem ulicy w Konecki, w woj. kujawsko-pomorskim. Teraz zostanie patronem zabrzańskiego przedszkola.

„Zabrze to Górnik, a Górnik to Zabrze. Górnik to ważny symbol oraz sportowa marka naszego miasta: 14-krotny mistrz Polski. To cenna tradycja, teraźniejszość i przyszłość wpisana w życie mieszkańców” – czytamy w uzasadnieniu, cytowanym przez GW. I dalej: „Mając powyższe na uwadze, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców Przedszkola nr 49 w Zabrzu podjęły uchwałę w sprawie nadania przedszkolu imienia Włodzimierza Lubańskiego. Wybierając dla przedszkola imię, kierowano się założeniem, że powinna to być osoba godna naśladowania, ściśle związana z historią miasta Zabrze i tradycjami pielęgnowanymi od dziesięcioleci”.

Legenda polskiej piłki

Włodzimierz Lubański urodził się w 1947 r. w Gliwicach, a już w wieku 15 lat został piłkarzem Górnika. W barwach zabrzańskiego klubu rozegrał 234 meczów i strzelił 155 bramek. Z Górnikiem siedmiokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski, sześć razy zdobywał też Puchar Polski. W 1970 roku wraz z Górnikiem dotarł do finału rozgrywek Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym przegrał z Manchesterem City 1:2. Cztery raz zostawał królem strzelców polskiej ligi.

W reprezentacji Polski Lubański zadebiutował w wieku 16 lat – to rekord, którego nikt do tej pory nie pobił. W kadrze rozegrał 75 spotkań i strzelił 48 goli. W 1972 roku był kapitanem zespołu, który w Monachium zdobył olimpijskie złoto. Piłkarską karierę zakończył w Belgii, w 1986 roku. W 2003 r. został uznany za najlepszego polskiego piłkarza 50-lecia UEFA.

Lubański mural2

Może Cię zainteresować:

W Gliwicach powstał mural przedstawiający Włodzimierza Lubańskiego [ZDJĘCIA]

Autor: Arkadiusz Nauka

22/09/2022

Wlodzimierz lubanski gornik zabrze

Może Cię zainteresować:

„Gdy Bozia rozdawała talenty, Włodek stanął w kolejce dwa razy". 60 lat od debiutu Lubańskiego w Górniku

Autor: Arkadiusz Nauka

21/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon