Woda w pijalni wód w Ustroniu niezdatna do spożycia. Badania wykazały obecność bakterii E. coli

Ważna informacja dla mieszkańców i kuracjuszy w Ustroniu. Woda ze źródła Amelia w Pijalni Wód Mineralnych nie nadaje się do spożycia. Badania wykazały obecność bakterii Escherichia coli.

Ustroń.com
Ustron pijalnia wod mineralnych

Woda w pijalni nie nadaje się do spożycia

Powiatowy Państwowy Inspektorat Sanitarny w Cieszynie wydał decyzję o natychmiastowym zaprzestaniu używania wody pochodzącej z ujęcia Amelia w Pijalni Wód Mineralnych przy ul. Sanatoryjnej 9 w Ustroniu.

W próbce wody pobranej z kranu w pomieszczeniu pijalni wykryto obecność bakterii Escherichia coli. Stwierdzono 28 jednostek tworzących kolonie w 100 ml wody. Ryzyko zdrowotne dla konsumentów wody oceniono jako wysokie. Badania wykonano w poniedziałek 1 lipca, w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego.

Gwałtowne ulewy ,,popsuły" wodę w źródełku?

Ujęcie pozostanie zamknięte do czasu, aż jakość wody zostanie doprowadzona do standardów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Powodem zanieczyszczenia źródełka są najprawdopodobniej ostatnie gwałtowne ulewy.

- Przypuszczamy, że prawdopodobnie po tych obfitych opadach deszczu, które
były w ostatnim czasie w Beskidach, mogło dojść do zanieczyszczenia
tego źródełka. Dotyczy to tylko i wyłącznie tego ujęcia lokalnego - mówił na antenie Radia 90 Piotr Przewdzing, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie.

Bakteria Escherichia coli jest szczególnie groźna dla noworodków i osób starszych. Może powodować osłabienie, bóle głowy i brzucha, wymioty, biegunkę. To też najczęstsza przyczyna bakteriomoczu i zakażeń układu moczowego.

Dolina trzech stawow plaza

Może Cię zainteresować:

Katowice. Kąpielisko w Dolinie Trzech Stawów znów czynne. Bakterii już nie ma

Autor: Katarzyna Pachelska

28/07/2023

Hamburgery mogą zawierać groźne bakterie

Może Cię zainteresować:

Uwaga na te hamburgery - mogą zawierać groźne bakterie!

Autor: Jacek Skorek

25/05/2023

Gmina Tworóg awaria wody

Może Cię zainteresować:

Ważna wiadomość dla mieszkańców gminy Tworóg. W wodzie znaleziono bakterie coli

Autor: Urszula Gołkowska

01/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon