Wojciech Saługa: Kolej do CPK tnie miasta na pół, niczym mur między Polską a Białorusią

– Mówi się, że nawet gdyby to szło zgodnie z procedurami, to potrwa to 20 lat – komentuje na antenie Radia Piekary budowę linii kolejowych w ramach CPK poseł i szef Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim Wojciech Saługa. – Program tak szeroko zakrojony nie jest realny do realizacji w krótkim czasie – dodaje poseł.

Radio Piekary
Wojciech Saługa

Trwają protesty ludzi. Ludzie być może stracą dorobek życia. Często są też takie dziwne sytuacje, że niektórzy rok temu się wybudowali a za chwilę będą wywłaszczani. Jesteśmy blisko tych ludzi. W województwie śląskim protestuje na razie 15 gmin, bo tych gmin to dotyczy. Natomiast to nie koniec, będą konsultacje. Mówię konsultacje w cudzysłowie, bo to raczej jest informowanie ludzi – mówi poseł Wojciech Saługa. Wspomina też, że według planów nowa nitka kolei, która mogłaby powstać byłaby bardzo niekorzystna dla Jaworzna. – Kolej do CPK tnie miasta na pół, niczym mur między Polską a Białorusią – dodaje poseł.

Pociągi szybkiej kolei do CPK pojadą już w 2025 roku?

Poseł Platformy Obywatelskiej został zapytany, czy powstanie kolei w ramach CPK jest w ogóle realne. – Raczej tak jak to z wielkimi inwestycjami bywa, mówi się, że nawet gdyby to szło zgodnie z procedurami, to potrwa to 20 lat – komentuje poseł z Jaworzna.

Według planów, nowymi torami szybka kolej miałaby zacząć jeździć w 2025 roku. – To jest nierealne, tak jak budowa autostrad. Też rozpędzaliśmy się jako kraj około 20 lat zanim to powstało. Dalej się budują. Program tak szeroko zakrojony nie jest realny do realizacji w krótkim czasie. Natomiast nieszczęście przychodzi już - mówi poseł PO.

Poseł Platformy Obywatelskiej odpowiedział też na pytanie dotyczące nowych przepisów pozwalających na wywłaszczanie – Jakieś przepisy mają być zmieniane, my nie mamy dostępu do tych przepisów. Ludzie przede wszystkim potrzebują poważnej rozmowy i poważnej informacji, której nie dostają. Jeżeli przyjeżdża minister Horała (wiceminister infrastruktury) albo przedstawiciele spółki, która zajmuje się tymi wywłaszczeniami i ustaleniami przebiegu kolei, to nic to ludziom nie mówi. Ludzie wychodzą zdezinformowani z tych spotkań. Jest duży opór społeczny, 10 czerwca są planowane w całej Polsce demonstracje. Ludzie blokują ronda, przewidują różne sposoby protestów. Po co to wszystko? Rząd ludziom urządza piekło. Niektórzy dostali pozwolenie na budowę, a za chwilę będą wywłaszczani – mówi Wojciech Saługa.

Problemy mieszkańców województwa śląskie i wymarzona kolej

Pochodzący z Jaworzna poseł wytłumaczył, że obecnie mieszkańcy województwa śląskiego mierzą się z innymi problemami, niż dojazd do jeszcze nie powstałego CPK – Dzisiaj problemem mieszkańców województwa śląskiego jest dojechanie do pracy, czy szkoły szybko, sprawnie i często chętnie pociągiem, a marzy się o jakiś pociągach, które będą z Ostrawy na lotnisko pod Warszawą szybko jeździć. Ludzie tymi pociągami pojadą może raz w roku. Zróbmy przepustowość na tych szlakach, które są. Puśćmy nawet szybką kolej tymi szlakami, które są dzisiaj. Budowa wszystkiego od nowa, bezcześci i niszczy naszą przyrodę, nasze miasta, nasze województwa – mówi poseł Saługa. Prowadzący rozmowę Marcin Zasada wspomina, że kiedyś podczas budowy autostrad, czy nowych linii kolejowych również były protesty. – Cofnijmy się w czasie, jak były budowane autostrady. Też oczywiście to co pan mówi dotykało wielu, ale jakiś inny system wtedy władza przyjęła. Tych protestów tyle nie było, bo potrzebna jest rozmowa, a nie bezduszne kreślenie pisakiem po mapie – dodaje Saługa.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Pociąg PKP Intercity

Tak CPK chce budować kolej na Śląsku. Znamy kluczowe terminy

Torowiska na kolei

Radni sejmiku: kolej do CPK zdewastuje miasta. Chcą komisji

7 AEDF73 C 4 F8 E 459 C 8448 5492 B0 FCD204

Gmina Knurów chce zburzyć zabytkowe familoki

Bożena Modzelewska

Kandydatka Konfederacji na prezydenta Rudy Śląskiej

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski rekomenduje kandydaturę Krzysztofa Mejera na komisarza Rudy Śląskiej

Krzysztof Mejer komisarzem Rudy Śląskiej?

Radio Piekary

Zagłębie wstydzi się Śląska? „Chcemy czuć się jak u siebie"