Wojewoda przedłużył zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

Wojewoda śląski przedłużył do 19 września zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. To konsekwencja masowego śnięcia ryb. Naukowcy potwierdzili intensywny zakwit „złotych alg” w wodach Kanału.

Wody Polskie Gliwice
Kanał Gliwicki

Poniedziałek (12 września) miał być ostatnim dniem obowiązywania wydanego 6 września przez wojewodę śląskiego zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Miał być, ale nie będzie, gdyż wojewoda przedłużył jego obowiązywanie o kolejny tydzień tj. do 19 września. Zakaz obejmuje odcinek od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec i dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, a także używania wody do celów gospodarczych (w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki. Nie dotyczy natomiast działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego został wprowadzony po tym, jak z początkiem września zaczęto zauważać masowo śnięte ryby na odcinku między śluzami Sławięcice i Rudziniec. W sumie odłowiono ich niemal 6 ton. Aby uniemożliwić śniętym rybom przemieszczenie się na pozostałe odcinki Kanału 4 września wstrzymano żeglugę przez obie wspomniane śluzy.

Wykonane przez strażaków badania dna kanału sonarem nie wykazały obecności żadnych niebezpiecznych materiałów, natomiast po posiedzeniu sztabu kryzysowego w resorcie klimatu i środowiska jego szefowa, minister Anna Moskwa podała, że wyniki badań wskazały na duże występowanie alg.

Na intensywny zakwit „złotych alg” (stwierdzono do 170 mln tych mikroorganizmów na litr wody) oraz wystąpienie wytwarzanych przez nie ichtiotoksyn w wodach wspomnianego odcinka Kanału Gliwickiego wskazują też Wody Polskie w Gliwicach powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie – jak podano - sytuacja w tej części Kanału stabilizuje się, a pomór ryb ustępuje.


Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Anna Moskwa

Dodatki węglowe: pieniędzy 3 razy za mało, roboty za dużo

Kanał Gliwicki

Wojewoda zakazał korzystania z wód Kanału Gliwickiego

Chimneys gcd793e96a 1920

Dodatek na węgiel czyni cuda: piece się ludziom rozmnożyły

Węgiel

Trzy tony węgla po promocyjnej cenie. Za tyle dopłaci rząd

Węgiel kamienny

Ceny węgla? Związkowcy ostrzegają, ministrowie uspokajają

PKM Autobusy elektryczne

Metropolia coraz bliżej dotacji na autobusy elektryczne

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble