Wojna w Ukrainie w programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Do Katowic przyjadą unijni politycy i wicepremier Ukrainy

Za dwa tygodnie do Katowic przyjedzie Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Polityk będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W XVI edycji tego wydarzenia udział wezmą również komisarze Unii Europejskiej, ministrowie polskiego rządu, eurodeputowani, prezesi firm, biznesmani i eksperci. Mimo wcześniejszych zapowiedzi w Katowicach nie pojawi się wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

mat. PTPWP
Europejski Kongres Gospodarczy 2021

Nie mogło być inaczej. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą odcisnęły się na tematyce tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie otworzy 25 kwietnia debata pt. „Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy”. Udział w niej weźmie m.in. pochodząca z Odessy ukraińska wicepremier Olha Stefaniszyna (wcześniej była m.in. dyrektorem generalnym sekretariatu rządu do spraw integracji w europejskiej i euroatlantyckiej), ambasador tego kraju w Polsce – Andrij Deszczycia, prof. Jerzy Buzek – eurodeputowany, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i rządu RP, a także Konrad Szymański – minister ds. Unii Europejskiej w rządzie RP. Temat wojny w Ukrainie, jej skutków dla europejskiej gospodarki, przyszłej odbudowy tego kraju i zmian w architekturze geopolitycznej świata pojawiać się będzie też w wielu innych dyskusjach, które prowadzone będą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach do 27 kwietnia.

O bezpieczeństwie energetycznym

– Program tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego nakreśliła aktualna sytuacja w Ukrainie. Od pierwszej szokowej reakcji czas przejść do zdecydowanych działań i długoterminowych planów, bo tego potrzebują zarówno walcząca Ukraina, jak i Polska oraz inne kraje europejskie – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W ramach ponad 150 zaplanowanych sesji pojawią się też takie wątki jak zielona transformacja i odbudowa gospodarki, bezpieczeństwo energetyczne Europy i jej uniezależnianie się od paliw kopalnych z Rosji, wpływ rosnącej inflacji na biznes, działania stymulujące do redukcji emisji, e-mobilność, zmiany w podejściu do odnawialnych źródeł energii, cyberbezpieczeństwo i dezinformacja.

Bez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej

Jak informuje organizator kongresu, udział w EEC potwierdzili już m.in. Kadri Simson – komisarz Unii Europejskiej ds. energii, Gregory Hands – minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii, Simonas Gentvilas – minister środowiska Litwy, Valdis Dombrovskis – wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom, Piotr Naimski – sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Grzegorz Puda – minister funduszy i polityki regionalnej; Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w tym resorcie, a zarazem pełnomocnik rządu ds. Światowego Forum Miejskiego; Ireneusz Zyska – sekretarz stanu w Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, a także Mieczysław Bieniek – generał broni rezerwy Wojska Polskiego i zastępca dowódcy strategicznego NATO w latach 2010-2013.

Jeszcze niedawno można było usłyszeć, że w Katowicach pojawią się również dwaj inni (prócz Dombrovskisa) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej: odpowiedzialny m.in. za prognozowanie strategiczne Maroš Šefčovič i kierujący pracami Komisji nad Europejskim Zielonym Ładem Frans Timmermans. Ich nazwiska wymienił w kontekście tegorocznego EKG prof. Jerzy Buzek mówiąc, że wezmą oni udział w wydarzeniu na jego zaproszenie. Organizator Kongresu obecności obu polityków na razie nie potwierdza. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Timmermansa w Katowicach jednak nie będzie.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon