„Vołosi” wystąpią w Planetarium Śląskim. Szykuje się folkowy odlot w kosmos

Gdyby Jimi Hendrix wrócił do świata żywych i w kolejnym wcieleniu przyszło mu się urodzić beskidzkim góralem, to z powodzeniem mógłby odnaleźć się w kapeli „Vołosi”. To samo połączenie wirtuozerii, pasji oraz żywiołowej energii. Zresztą będzie okazja się o tym przekonać już 18 listopada podczas koncertu w Planetarium Śląskim.

https://www.facebook.com/volosi/photos
Zespół "Wołosi" podczas koncertu

Sami przedstawiają się jako efekt „niespodziewanego spotkania tradycyjnych i współczesnych artystów w samym sercu polskich gór”. Tradycję w szeregach „Vołosów” uosabiają wywodzący się z beskidzkiej Trójwsi (Istebna, Koniaków, Jaworzynka) Jan Kaczmarzyk, Zbigniew Michałek i Robert Waszut, nowoczesność - Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, instrumentaliści związani z katowicką Akademią Muzyczną (ich ojcem jest Aleksander Lasoń – kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog tejże uczelni).

Powstała z tego zderzenia muzyka łączy melodie z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Orawy, czy Podhala z motywami bałkańskimi, cygańskimi i orientalnymi. Wszystko to „podane” z akademicką wirtuozerią i żywiołową improwizacją. Będący po raz pierwszy na koncercie długo nie mogą wyjść ze zdumienia słysząc, że tak można interpretować folk (bo powiedzieć, że po prostu grają ten rodzaj muzyki byłoby dużym niedopowiedzeniem). Tą umiejętność doceniły jury wielu prestiżowych konkursów muzycznych – od festiwalu „Nowa Tradycja” po organizowany przez Europejską Unię Nadawców International Folk Competition (Interesujesz się kulturą Śląska i Zagłębia? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

Grupa zagrała już ponad 820 koncertów na całym świecie. „Vołosi” byli gośćmi najbardziej prestiżowych sal koncertowych i festiwali. Wystąpili na gali otwarcia najważniejszych targów world music WOMEX, na zaproszenie Króla Szwecji Karola XVI Gustawa zagrali na gali wręczenia Stockholm Water Prize, wystąpili na gali Superbrands oraz w najpopularniejszej koreańskiej audycji radiowej MBC „Bae Cheol-soo’s Music Camp. Ich koncerty były transmitowane przez BBC, WDR3, 2 i 3 Program Polskiego Radia, Ö1 oraz koreańską stację MBC.

18 listopada zagrają w miejscu nie mniej kosmicznym niż ich własna muzyka – w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Początek o godz. 18. Bilety wciąż jeszcze są dostępne. Koncert poprowadzi dr Jacek Kurek, chorzowski historyk, przez lata wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, a zarazem niestrudzony propagator ambitnej muzyki.

Planetarium i Muzeum Astronomii w Szanghaju

Może Cię zainteresować:

Kolejny dowód, że Planetarium Śląskie to dzieło światowej architektury: skopiowali je Argentyńczycy [ZDJĘCIA]

Autor: Marcin Zasada

05/04/2023

Budowa Planetarium Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Terraforming, czyli Planetarium Śląskie jak na innej planecie. Archiwalne zdjęcia z budowy to jak film science fiction

Autor: Tomasz Borówka

17/04/2022

Planetarium Śląskie 2

Może Cię zainteresować:

Pierwsza kosmiczna inwestycja na Śląsku. To właśnie o Planetarium pisano: "Pojmiemy ład i sens myśli ludzkiej"

Autor: Tomasz Borówka

23/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon