Wszystko co warto wiedzieć o dotacji „Mój Prąd 5.0”

Popularność fotowoltaiki wciąż rośnie i bardzo dobrze! Takie rozwiązanie pozwala wytwarzać prąd na własny użytek i to bez dodatkowych, stałych opłat. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy województwa, którzy aktualnie są na etapie budowy swoich domów, decydują się na fotowoltaikę. Co ciekawe, mogą jeszcze na tym zaoszczędzić. Jak to możliwe? A no, dzięki dotacji z programu „Mój Prąd 5.0”. Naturalnie nasuwają się dwa pytania, jakie warunki należy spełniać, aby zostać beneficjentem rządowego programu, a także o jaką dotację można się starać? Szczegóły poniżej.

Wszystko co warto wiedzieć o dotacji Mój Prąd 5 0 1

Mój Prąd – co to za program?

Nie da się ukryć, że „Mój Prąd” cieszy się sporą popularnością pośród Polaków. Powód? Program doczekał się aż V edycji. Ostatnia, czyli „Mój Prąd 5.0” wystartowała 22 kwietnia br. Jaka jest jego idea? Najprościej rzecz ujmując, „Mój Prąd” to rządowy program, który poprzez dotacje finansowe zachęca Polaków do produkowania własnej energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej. Pierwsze trzy edycje wspierały realizację elektrowni słonecznych. W kolejnych odsłonach nastąpiły zmiany. Beneficjenci mogli starać się o dofinansowanie na magazyn energii, magazyn ciepła, a także domowe systemy zarządzania energią (tzw. HEMS).

- Od samego początku „Mój Prąd” cieszył się ogromną popularnością. Co obrazuje tempo rozdysponowania środków. Pierwsze dwie edycje oferowały finansowe wsparcie na poziomie 5000 zł. Z kolei trzecia tylko 3000 zł. Nie da się ukryć, że edycja IV+ była przełomowa. Ze względu na zmiany w prawie, beneficjenci mogli otrzymać do 6 tys. zł na samą fotowoltaikę, a z dodatkowymi elementami do 7 tys. zł. Klienci OPAL Power, którzy zdecydowali się na magazyn energii otrzymali 16 tys. zł dofinansowania w ramach IV edycji Programu, a to już spory finansowy zastrzyk. – dodaje Wioleta Białoszewska, OPAL Power

Kto może zostać beneficjentem?

Dobre pytanie. „Mój Prąd 5.0” jest skierowany do osób fizycznych, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Co za tym idzie, o dofinansowanie mogą starać się osoby, które zawarły kompleksowe umowy, regulujące kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej, wytworzonej w ich prywatnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Beneficjenci mogą wykorzystać przyznaną dotację na:

  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną + urządzenie dodatkowe,
  • magazyn ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt-woda, woda-woda,
  • pompę ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie energetycznej,
  • pompę ciepła powietrze-woda,
  • pompę ciepła powietrze-powietrze,
  • magazyn energii elektrycznej,
  • system zarządzania energią HEMS/EMS,
  • kolektory słoneczne c.w.u.
- Program „Mój Prąd 5.0” niesie ze sobą wiele korzyści. Z jednej strony, nasi Klienci mogą rozbudować swoją instalację fotowoltaiczną. Zaś z drugiej, pozwolić sobie na ekologiczniejsze rozwiązania, na które wcześniej nie było ich stać. Warto podkreślić, że kwoty dofinansowania to niemałe sumy. Przykładowo beneficjenci starający się o dotację na mikroinstalację fotowoltaiczną mogą otrzymać środki finansowe do 6 000 zł, magazyn energii elektrycznej do 16 000 zł, a do gruntowej pompy ciepła, czyli pompy ciepła grunt/woda lub woda/woda nawet do 28 500 zł. – mówi Marek Kasprzykowski, OPAL Power

Jak skorzystać z dofinansowania?

O dofinansowanie w ramach Programu „Mój Prąd 5.0” mogą starać się osoby, które poniosły wydatek na realizację przedsięwzięcia od 1 lutego 2020 roku do 31 grudnia 2023 roku. Co to właściwie oznacza? Przez rozpoczęcie przedsięwzięcia, należy rozumieć realnie poniesiony pierwszy koszt kwalifikowany. Dobrym przykładem jest wskazanie daty opłacenia pierwszej faktury czy okazanie imiennego paragonu. Beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie wyłącznie po zakończeniu inwestycji. W praktyce oznacza to, że realizacja (np. przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej) z wniosku musi zostać zakończona, aby otrzymać dofinansowanie.

OPAL POWER
Kontakt:
https://opalpower.pl/
kontakt@opalpower.pl
tel. +48 603 630 063
tel. +48 605 335 500
ul. Henryka Dulęby 5, 40-833 Katowice

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon