Wy naprawdę tak żyjecie w tej stolicy? Katowice dużo lepszym miastem do życia niż Warszawa, Kraków czy Wrocław

Business Insider Polska przygotował kolejny ranking najlepszych miast do życia w Polsce, w którym ocenił 16 miast wojewódzkich. Znów okazało się, że w Katowicach podobno żyje się lepiej niż w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Choć stolica województwa śląskiego tym razem spadła poza podium.

fot. UM Katowice
Katowice

Redakcja Business Insider Polska wzięła pod uwagę trzy kluczowe wskaźniki ekonomiczne, czyli dane dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z drugiej ręki w 16 miastach wojewódzkich. Dodatkowo porównano trzy aspekty istone dla ogólne zadowolenia z życia, takie jak: dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza. Na tej bazie powstał ranking najlepszych miast do życia, który jest regularnie aktualizowany.

- W poprzedniej edycji rankingu najlepszych miast do życia, który opisywał stan na połowę 2023 r., zdecydowanym liderem był Poznań, za którym uplasowały się Katowice i Opole. Trzecia, ale od końca, była Warszawa. Teraz w oficjalnych danych ze stycznia 2024 r. widać duże zmiany. Poprzedni lider spadł na trzecie miejsce podium, które zajmuje razem z Gdańskiem (zaliczył duży awans). O cztery pozycje w górę na miejsce numer jeden wskoczył Olsztyn. Za nim jest Lublin. W okolicę środka stawki przesunęła się Warszawa, a jej niechlubne miejsce z ostatniego rankingu (trzecie od końca) zajmuje Kraków (po spadku o trzy pozycje) – czytamy w Businness Insider.

Katowice na 5. miejscu wśród najlepszych miast do życia w Polsce

Pierwsze miejsce w nowym zestawieniu Businness Insidera zajmuje Olsztyn. Na drugiej pozycji znalazł się Lublin, a na najniższym stopniu podium są Poznań i Gdańsk. Katowice tym razem spadły z 2. miejsca na 5., ale za stolicą województwa śląskiego znalazły się m.in.: Warszawa (7. miejsce), Wrocław (11. miejsce) czy Kraków (14. miejsce).


Katowice zajęły 1. miejsce w kategorii „Dostępność mieszkań” i 2. miejsce w kategorii „Bezrobocie”. Dobrze wypadły także w kategorii „Średnie wynagrodzenie” – 4. miejsce, gorzej w kategorii „Dostęp do lekarza na NFZ” – 8. miejsce. W kategoriach „Przestępczość” i „Jakość powietrza” stolica województwa śląskiego zajęła przedostatnie miejsce.

Ranking Business Insider Polska. Wyniki Katowice według kategorii:

  • Bezrobocie – 2. miejsce
  • Średnie wynagrodzenia – 4. miejsce
  • Dostępność mieszkań – 1. miejsce
  • Dostęp do lekarza na NFZ – 8. miejsce
  • Przestępczość – 15. miejsce
  • Jakość powietrza – 15. miejsce

Redakcja Business Insider Polska podkreśla, że dane do rannkingu pochodzą z „oficjalnych źródeł, które regularnie są publikowane przez zaufane instytucje i dostęp do nich jest powszechny”. Mowa o liczbach pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), NFZ (dostępność lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza) i portalu Morizon.pl (ceny mieszkań).

Katowice K Kalkowski UMK

Może Cię zainteresować:

Katowice ponownie najlepsze w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Za nimi m.in. Gliwice, Bielsko-Biała i Tychy

Autor: Redakcja

16/11/2023

Katowice rower

Może Cię zainteresować:

Katowice na podium rankingu miast zrównoważonej mobilności. Mieszkańcy coraz częściej wybierają rower

Autor: Redakcja

22/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon