Wyjątkowy śląski obrzęd wielkanocny. Fakle w Stanicy nie przestają frapować etnografów [ZDJĘCIA]

Fakle - ten wyjątkowy obrzęd obchodzony w Wielki Czwartek w Stanicy w gminie Pilchowice nie przestaje frapować etnografów. Na czym polega i skąd pochodzi?

Fakle w Stanicy odbywają się w Wielki Czwartek wieczorem, gdy zakończą się kościelne uroczystości odprawiane tego dnia Triduum Paschalnego. Podczas Fakli mieszkańcy Stanicy całymi rodzinami wybierają się na pola, gdzie rozpalają ustawione tam uprzednio stosy chrustu. Wokół stosów wcześniej dorośli umieszczają w zaoranej ziemi drewniane krzyżyki i słodycze. Dzieci szukają ich przy świetle pochodni - właśnie owych fakli. Fakle robi się ze zżytych brzozowych mioteł, przytwierdzonych do trzonka z gałęzi. Obrzęd trwa, dopóki poszukiwacze nie znajdą wszystkich krzyżyków. Po jego zakończeniu zgromadzeni przy ogniu modlą się i śpiewają pieśni pasyjne.

Fakle w Staicy to odwieczny zwyczaj

Mieszkańcy Stanicy sami nie wiedzą, skąd wziął się ten obrzęd i jakie znaczenie posiada cały ten rytuał. W ten sposób czczą Wielki Czwartek od zawsze. Jak głosi legenda, fakle mają upamiętniać poszukiwania Jezusa przez apostołów w Ogrodzie Oliwnym. Ale czy to prawda? Płonącymi faklami uderzano tez w ziemię, co miało zapewnić dobre plony. Zaś krzyżyków w ziemi szuka się także np. w Zawadzkiem.

Można zastanawiać się, czy Fakle nie wywodzą się od pradawnych obrzędów Celtów, zamieszkujących przed tysiącleciami Śląsk i obchodzonego przez nich na przełomie kwietnia i maja (a więc już niebawem) święta początku lata, które czcili paleniem "Ogni Baltosa". A może to dziedzictwo obrzędów późniejszych, słowiańskich plemion śląskich, np. Golęszyców?

Fakle odprawiane w nocy z Wielki Czwartek na Wielki Piątek stały się już atrakcją turystyczną Stanicy. Gromadzą nie tylko mieszkańców, ale i rosnące tłumy zaciekawionych tym oryginalnym obrzędem przyjezdnych.

Bojków

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowa wieś w sercu Górnego Śląska. Opowieść o Schönwaldzie, czyli Bojków jakiego nie znacie

Autor: Roman Balczarek

20/08/2022

Węzeł Gliwice-Sośnica

Może Cię zainteresować:

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale najpierw krzyżują się w Sośnicy. Największy węzeł drogowy w Europie jest na Śląsku

Autor: Arkadiusz Nauka

07/04/2023

Wilcze Gardło

Może Cię zainteresować:

Wilcze Gardło - relikt historii Śląska w XX wieku. Czy zdjęcia z drona potwierdzają to, co mówi legenda?

Autor: Tomasz Borówka

02/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karol godula film

Godula do Netflixa. Kopniak w drzwi europejskiej wyobraźni!

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

W muzeum godają i niy ma gańby. Pierwsza taka ślonsko rajza

Mikolajek po slasku

Francuzi dali pieniądze na przekład "Mikołajka" na śląski

Hobbit po śląsku

Fragment "Hobbita" J.R.R. Tolkiena po śląsku

22 opowiadania zimnoch

"22 opowiadania" - poznajcie nową książkę Łukasza Zimnocha

Finał projektu "Bytomskie Perły"

Warsztaty, wystawa i spektakl - poznajcie "Bytomskie Perły"

Weltmajstry

"Weltmajstry" Rokity na scenie katowickiego Korezu