Wyłudzili dwa i pół miliona złotych z banku. Teraz grozi im 15 lat więzienia

Osiem osób oskarżono o udział w przestępczym procederze, który doprowadził do wyłudzenia z jednego z banków około dwóch i pół miliona złotych. Sprawcy zakładali konta bankowe na tzw. słupy, zaciągali kredyty na zakup sprzętu elektronicznego i nigdy ich nie spłacali. Szefostwu grupy grozi do 15 lat więzienia.

Pixabay
Bankomat

Na trop przestępczej działalności funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli już w 2015 roku.

- Sprawcy uzyskiwali dostęp do bankowości elektronicznej jednego z banków, poprzez nakłonienie przygodnie poznanych osób do otwarcia rachunków osobistych w tym banku i przekazania uzyskanych haseł dostępowych do bankowości online - tłumaczy biuro prasowe KWP w Katowicach.

Mowa o banku, który udzielał kredytów na zakupy online. Korzystając z rachunków otwartych na tzw. słupy członkowie grupy przestępczej składali wnioski o udzielenie kredytu na zakup sprzętu elektronicznego. Sprzęt odbierali w miejscach publicznych, a rat - którymi osobiście nie byli obciążeni - oczywiście nie płacili.

- Przy wykorzystaniu 16 rachunków bankowych sprawcy zaciągnęli bądź usiłowali zaciągnąć ponad 400 kredytów i pożyczek o łącznej wartości około dwóch i pół miliona złotych - podkreśla biuro prasowe KWP w Katowicach.

Już w 2016 roku zatrzymano dwóch podejrzanych, którzy trafili do aresztu. Teraz Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom. O organizację tego przestępczego procederu ustalono trzech mieszkańców powiatu cieszyńskiego w wieku od 48 do 54 lat. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 550 tys. złotych.

- Sprawcom, którzy założyli i kierowali grupą przestępczą, a ze swojej przestępczej działalności uczynili stałe źródło dochodu, grozi teraz 15 lat więzienia - ostrzega biuro prasowe KWP w Katowicach.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon