Wymiana waluty na wakacje – jak płacić na wakacjach, żeby wyszło najkorzystniej?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a Tobie wciąż towarzyszy przeczucie, że o czymś zapomniałeś? Planowanie zagranicznego urlopu wiąże się nie tylko z wyborem destynacji czy atrakcji sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi, ale również z koniecznością przemyślenia kwestii sposobu realizowania płatności na miejscu. Zważywszy na powszechność płatności bezgotówkowych w Polsce, wielu z nas może zaskoczyć to, że w cieszących się największą popularnością wakacyjnych destynacjach gotówka pozostaje najbardziej preferowaną formą płatności. Zatem, gdzie na wakacjach przyda się lokalna waluta? Jak uniknąć wysokich kosztów wymiany? Jak płacić za granicą, aby zadbać o swoje finansowe bezpieczeństwo i uczynić urlop był w pełni udanym?

Portale artykuly waluty portale 02

Jak Polacy płacą za granicą?

Zabranie ze sobą gotówki na zagraniczny wyjazd to podstawa. Dzięki temu zyskujemy możliwość płatności w każdej sytuacji – niezależnie od tego, czy wybierzemy się do małego sklepiku w prowincjonalnym miasteczku, na lokalny stragan czy do większego marketu. Lokalna waluta to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo – w wielu państwach, które lubią odwiedzać polscy turyści, cały czas dominującym środkiem płatniczym jest gotówka. Nic więc dziwnego, że z przeprowadzonego w 2023 roku badania firmy Tavex wynika, że Polacy chętnie korzystają z gotówki podczas zagranicznych wakacji – aż 58% respondentów zadeklarowało, że podczas swojego ostatniego urlopu dokonywało transakcji właśnie za pośrednictwem fizycznego pieniądza, a jedynie 10% w ogóle nie korzystało z gotówki. Co ciekawe z danych wynika również, że chociaż młode osoby z reguły są najbardziej otwarte na nowe technologie, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju płatności bezgotówkowe, podczas zagranicznego urlopu chętniej wybierają fizyczny pieniądz. Z danych firmy Tavex wynika bowiem, że fizyczna waluta podczas wakacji w innych krajach gościła w 65% portfeli osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. W przypadku nieco starszej grupy respondentów, tj. osób między 25 a 34 rokiem życia było to aż 76%.

Wakacyjna promocja na zakup waluty w Tavex – kup i sprzedaj walutę w tej samej cenie

Żeby uniknąć konieczności wymiany waluty w kantorze na lotnisku, gdzie marże są bardzo wysokie, warto o tej kwestii pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Zatem, gdzie najlepiej dokonać wymiany, aby kurs był jak najbardziej korzystny? Jeśli zależy Ci na tym, aby kurs był przystępny, a waluta dostępna od ręki koniecznie sprawdź ofertę firmy Tavex. Kantor Katowice Tavex w swojej ofercie posiada ponad 60 walut z całego świata. Aby przekonać się o wysokiej jakości świadczonych usług koniecznie odwiedź kantor Katowice w jednym z najbardziej prestiżowych punktów na mapie miasta. Kantor Katowice Silesia w centrum galerii Silesia City Center otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 21:00. Jeśli interesuje Cię konkretna waluta, przed odwiedzeniem punktu stacjonarnego możesz sprawdzić jej kurs i dostępność na stronie internetowej www.tavex.pl.

Wakacyjna promocja walut w Tavex

Kantor Katowice Silesia – podobnie jak inne punkty firmy Tavex zlokalizowane w różnych miastach Polski – bierze udział w wakacyjnej promocji wymiany bez spreadu. Dzięki temu na wakacyjny wyjazd możesz zabrać gotówkę „z zapasem” nic na tym nie tracąc – w przypadku jej niewykorzystania Tavex kantor Katowice Silesia odkupi ją od Ciebie bez różnicy kursowej w ciągu 30 dni od daty zakupu. Waluty objęte promocją to: ALL – lek albański, BAM – marka bośniacka, BGN – lew bułgarski, DOP – peso dominikańskie, EGP – funt egipski, MKD – denar macedoński, MXN – peso meksykańskie, RSD – dinar serbski, RON – lej rumuński, TRY – lira turecka, GEL – lari gruzińskie, JOD – dinar jordański oraz AMD – dram armeński.

Gdzie zabrać gotówkę na wakacje?

Z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) wynika, że w popularnej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii gotówka stanowi aż 66% wszystkich płatności pod względem liczby i wartości transakcji w punktach obsługi sprzedaży. W równie lubianej Grecji 62% transakcji zawieranych jest właśnie przy użyciu gotówki. Idąc dalej we Włoszech, które jako wakacyjny kierunek cieszą się równie dużą popularnością, warto być zaopatrzonym w fizyczny pieniądz. 69% transakcji w punktach obsługi sprzedaży zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem gotówki. Podobna sytuacja jest na Malcie (77%), w Portugalii (64%) i na Cyprze (59%).

Zważywszy na popularność wśród polskich turystów takich kierunków, jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Macedonia czy Turcja warto zdawać sobie sprawę, że płatności gotówkowe stanowią gros wszystkich transakcji nie tylko w krajach strefy euro. W krajach bałkańskich i Turcji infrastruktura płatnicza nie jest tak rozwinięta jak, np. w Polsce, wobec czego w prowincjonalnych miasteczkach, na wsiach czy w mniej turystycznych regionach, terminale płatnicze mogą być rzadkością, a co za tym idzie zawieranie transakcji za pośrednictwem kart płatniczych znacząco utrudnione lub w ogóle niemożliwe. Wynika to z tego, że w wielu przypadkach lokalni przedsiębiorcy preferują płatności fizycznym pieniądzem z uwagi na niższe koszty operacyjne związane z obsługą gotówki w porównaniu z transakcjami kartami płatniczymi, które często wiążą się z prowizjami dla operatorów płatności.

Gotówka czy karta – co wybrać na wakacjach?

Jak płacić na wakacjach? Lepszym rozwiązaniem będzie fizyczna waluta czy karta? Bez gotówki ani rusz! Lokalna waluta bez wątpienia jest najbardziej pewną formą płatności – za jej pośrednictwem jesteśmy w stanie zapłacić dosłownie wszędzie. Jedynym minusem gotówki jest możliwość jej utraty w wyniku zgubienia lub kradzieży, jednak przy zachowaniu należytych środków ostrożności, jesteśmy w stanie ograniczyć znaczenie tej wady do absolutnego minimum.

Korzyściami wynikającymi z posługiwania się kartą – wielowalutową lub Revolutem – bez wątpienia jest wygoda. Warto jednak mieć na względzie, że w przypadku, gdyby jednak gotówka okazała się niezbędna, w niektórych miejscach w dalszym ciągu można spotkać tzw. niebezpieczne bankomaty, które poprzez specjalne nakładki na klawiaturę czy „skimmery” umożliwiają sczytanie naszych danych i wypłacenie z konta pieniędzy. Warto również pamiętać, że w ofercie zdecydowanej większości banków spotkamy oferty kart wielowalutowych jedynie w podstawowych walutach, takich jak dolary, euro czy funty. Dlatego, jeśli wybieramy bardziej egzotyczne kierunki, takie jak Dominikana, Meksyk czy Jordania korzystanie z karty wielowalutowej nie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Z kolei w przypadku realizowania płatności za pośrednictwem Revoluta w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić aktualnie obowiązujące limity – chociaż Revolut oferuje darmowe korzystanie z aplikacji, większość przydatnych funkcji jest dodatkowo płatna.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon