Wyniki 6. edycji konkursu Silesia Incognita. Najlepsze były uczennice szkoły w Bojszowach

Malarze z Grupy Janowskiej, anatomia księcia Henryka Pobożnego, celibat nauczycielek w przedwojennym województwie śląskim czy skład grupy Kaliber 44 – o takie zagadnienia pytano uczestników Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Finał 6. edycji odbył się w sobotę, 4 czerwca 2022 r., na Stadionie Miejskim w Tychach. Kto wie najwięcej o Górnym Śląsku?

- Wymień przynajmniej dwóch malarzy związanych z Grupą Janowską - pada pytanie. Pytanie, na które bez trudu odpowie każdy miłośnik śląskiej kultury. Tu adresatkami są jednak dwie szóstoklasistki, a – zgodnie z obiegową opinią – śląska młodzież niewiele wie o swoim Hajmacie. Skąd miałyby więc znać zafascynowanych okultyzmem malarzy-amatorów sprzed siedemdziesięciu lat? Tymczasem dziewczyny wymieniają spojrzenia i… - Erwin Sówka, Ewald Gawlik… - pada odpowiedź z figlarnym uśmiechem, który można odczytywać jako “mam wymieniać dalej?”

Najlepsze były „frelki” ze szkoły w Bojszowach

Tak było podczas sobotniego finału 6. edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”, który odbył się na Stadionie Miejskim w Tychach. Organizatorami konkursu były Muzeum Miejskie w Tychach oraz tyska Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Stawką był tytuł największych znawców Górnego Śląska oraz wizyta w Parlamencie Europejskim, zorganizowana przez patrona konkursu, europosła Łukasza Kohuta.

W tym roku bezkonkurencyjne okazała się „frelki” ze Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach. Nie było w tym przypadku, bo Aleksandra Affek i Wiktoria Doktor wyraźnie wyprzedziły drużyny z Rudy Śląskiej (Konrad Mercik i Igor Mol) oraz Rybnika (Bartosz Janyga i Antoni Miłowski). Ciekawostką jest to, że druga z dziewcząt to prywatnie… wnuczka Alojzego Lysko, śląskiego pisarza i regionalisty. Bojszowska szkoła może szczycić się mianem placówki modelowo nauczającej o Śląsku, bo w czołowej szóstce rozgrywek znalazła się także druga z reprezentujących ją drużyn (Mateusz Koźbiał i Wojciech Nyga).

Uczestników konkursu pytano o… anatomię księcia Henryka Pobożnego

Oli i Wiktorii zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo. Uczestnicy musieli wykazać się naprawdę wszechstronną wiedzą. Po pytaniu o anatomię średniowiecznego księcia Henryka Pobożnego następowało pytanie o hip-hopowy skład Kaliber 44, a zaraz po nim o celibat nauczycielek w autonomicznym województwie śląskim i o tradycyjne potrawy wigilijne.

Jednak to nie pytania organizatorów wywołały największy popłoch, a zadania ekspertów. Na telebimie pojawili się: reżyser Wojciech Szwiec, Iwona Woźniak (twórczyni Teatru Naumiony), pisarka Justyna Wydra, Jerzy Gorzelik czy Małgorzata Tkacz-Janik. Ich pytania wprawiłyby w zakłopotanie większość dorosłych Ślązaków, jednak uczestnicy finału poradzili sobie z nimi znakomicie.

Wiedza młodych regionalistów zaimponowała zarówno przewodniczącemu jury Michałowi Dzióbkowi (Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) jak i patronowi honorowemu.

– Takie inicjatywy utrwalają miłość do Śląska oraz Europy, której jesteśmy przecież częścią – powiedział Łukasz Kohut gratulując sukcesu zwyciężczyniom.

Choć do Parlamentu Europejskiego z Łukaszem Kohutem udają się tylko rewelacyjne bojszowianki, wszystkie dwadzieścia osiem drużyn, które zakwalifikowały się do finału wyjechały z Tychów z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Fundację Tauron.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon