Z jakich dotacji warto skorzystać, przy zakupie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób, które zdecydowały się na budowę domu, w pewnym momencie muszą wybrać systemem ogrzewania ich czterech kątów. Część z nich decyduje się na zakup pompy ciepła i tym samym, instalację fotowoltaiczną. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Powód? Niewystarczający budżet. Cóż, okazja nie mogłaby być lepsza. Okazuje się, że mieszkańcy województwa mogą starać się o dofinansowanie z aż trzech, rządowych programów. Szczegóły poniżej.

Z jakich dotacji warto skorzystać, przy zakupie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej?

Dlaczego warto starać się o dotację?

Powodów jest kilka, ale po kolei. Pozyskanie dotacji z rządowych programów, z pewnością pozwoli wielu mieszkańcom województwa złapać finansowy oddech. Nie da się ukryć, że pandemia Covid-19 oraz tocząca się wojna w Ukrainie zdecydowanie wpłynęły na ceny surowców energetycznych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Co za tym idzie, coraz więcej mieszkańców zaczęło na poważnie rozważać zmianę systemu ogrzewania w swoich czterech kątach. Dlaczego? Ponieważ pragną odciążyć domowy budżet. Z drugiej zaś strony, dotacja na zakup pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej pozwala na montaż systemu ogrzewania, który jest przyjazny wobec naturalnego środowiska. Zwłaszcza gdy państwa na całym świecie, borykają się z negatywnymi skutkami smogu. Naturalnie nasuwa się kilka pytań, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać niezbędną dotację i co ważniejsze, na co można ją przeznaczyć?

Program „Czyste Powietrze”

Jednym z rządowych programów, pozwalającym mieszkańcom województwa ubiegać się o dotację na zakup pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej jest program Czyste Powietrze, realizowany w latach 2018-2029. Jego głównym celem jest walka ze smogiem i jednoczesne likwidowanie skutków tego globalnego problemu. No dobrze, kto może zostać jego beneficjentem? A no, osoba fizyczna, będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, bądź wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Beneficjenci mogą starać się o dofinansowanie, między innymi na:

 • wymianę pieców,
 • pompy ciepła powietrze-woda,
 • pompy ciepła powietrze-powietrze,
 • gruntowe pompy ciepła,
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • audyt energetyczny,
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
 • kotły gazowe i olejowe,
 • ogrzewanie elektryczne,
 • termomodernizację.

Warto podkreślić, że roczny dochód osoby, starającej o przyznanie dotacji nie może przekraczać kwoty 135 000 zł.

- Spore grono osób, stojących przed budową domu i co za tym idzie, planujących zakup pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej, nie do końca zdają sobie sprawy o korzyściach płynących z rządowego dofinansowania, o które mogą się ubiegać. Przykładowo pompy ciepła znajdujące się w ofercie OPAL Power, są objęte dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”. Na jaką dotację mogą liczyć nasi Klienci? W przypadku podstawowego programu dofinansowania to mówimy tu o kwocie 19 400 zł. Jeżeli chodzi o dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną to nasi Klienci mogą starać się o pozyskanie środków nawet do 6 000 zł. W ostatecznym rozrachunku, mogą zaoszczędzić ok. 20 000 zł, a to już niemała kwota. – podkreśla Marek Kasprzykowski, OPAL Power

Program „Moje Ciepło”

to kolejny program, pozwalający uzyskać dotację na zakup pompy ciepła. Program został stworzony z myślą o osobach fizycznych, pragnących obniżyć koszty domowego budżetu, które przy okazji mogą zadbać o środowisko naturalne. Głównym celem programu jest udzielenie odpowiedniego wsparcia właścicielom budynków mieszkalnych, jednorodzinnych w sferze ogrzewnictwa indywidualnego oraz rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze wodnych, gruntowych oraz powietrznych pomp ciepła. Jak zostać beneficjentem? O dofinansowanie w ramach programu „Moje Ciepło” może starać się osoba fizyczna, która jest:

 • właścicielem lub współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
 • osobą wskazaną w pozwoleniu na budowę bądź zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego,
 • wskazana jako odbiorca lub nabywca na fakturze bądź innym, równorzędnym dokumencie księgowym.

Zainteresowani mogą składać stosowne wnioski do 31.12.2026 roku bądź do wyczerpania puli środków.

- Dzięki programowi „Moje Ciepło”, Polacy mogą ubiegać się o dofinasowanie w formie dotacji do 30% lub 45% kosztów kwalifikowanych. O jakiej konkretnie kwocie mówimy? Beneficjenci otrzymują dotację nie większą niż 21 000 zł na zakup gruntowej pompy ciepła, a także nie więcej niż 7 000 zł na zakup powietrznej pompy ciepła typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze w systemie centralnym. Nasi Klienci chętnie korzystają z takiego rozwiązania. - dodaje Wioleta Białoszewska, OPAL Power

Mój Prąd 5.0

„Mój Prąd to program, który cieszy się ogromną popularnością pośród Polaków i doczekał się aż czterech edycji. Ten rządowy program, pokazał, jakie korzyści daje fotowoltaika. Nic więc dziwnego, że uruchomienie piątej edycji to tylko kwestia czasu. Warto podkreślić, że pierwsze trzy edycje skupiały się wyłącznie na wsparciu elektrowni słonecznych. Czwarta edycja była przełomowa. Powód? Beneficjenci programu mogli starać się o dotację na magazyn energii lub ciepła, HEMS bądź domowe systemy zarządzania energią. Naturalnie nasuwa się pytanie, co przyniesie „Mój Prąd 5.0”? Zgodnie z zapowiedzią minister Klimatu i Środowiska, piąta edycja programu pozwoli dofinansować nie tylko fotowoltaikę, ale również kolektory słoneczne, pompy ciepła. Jeżeli chodzi o wysokość dofinansowania to jego maksymalna kwota wyniesie 58 tys. zł. W ramach „Mój Prąd 5.0” beneficjenci będą mogli składać wnioski na:

 • pompę ciepła (najbardziej efektywna za 28 tys. zł, mniej efektywna za 4 tys. zł),
 • kolektor słoneczny – do 3.5 tys. zł,
 • magazyn energii – do 16 tys. zł,
 • fotowoltaikę – do 6 tys. zł (do 7 tys. zł z innymi urządzeniami),
 • systemem zarządzania energią - 3 tys. zł.

Piąta edycja programu ma planowo ruszyć już w kwietniu br. Mieszkańcy województwa, którzy właśnie stoją przed zakupem pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej, z pewnością powinni rozważyć możliwość dotacji z rządowych programów. W taki sposób mogą zaoszczędzić, a przede wszystkim wybrać system ogrzewania, przyjazny wobec naturalnego środowiska.

OPAL POWER
Kontakt:
https://opalpower.pl/
kontakt@opalpower.pl
tel. +48 603 630 063
tel. +48 605 335 500
ul. Henryka Dulęby 5, 40-833 Katowice

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon