Jaroszewicz i Kania? Alarm w Hucie Katowice!
Mój dziadek nazywał się Piotr Jaroszewicz i wraz ze swoim przyjacielem, Bogdanem Kanią, byli zatrudnieni w walcowni Huty Bankowej. Kiedy mieli jechać w „delegację” do Huty Katowice, załoga tamtejszego zakładu przygotowywała się do przyjęcia najważniejszych osobistości w państwie. W końcu poszła plotka, że Jaroszewicz z Kanią, premier Rzeczpospolitej Ludowej wraz z I sekretarzem KC PZPR, zaraz mają tutaj być.
Huta Bankowa – potęga przemysłowa XIX wieku
Kiedy w 1840 roku kończy się budowa Huty Bankowej, największego zakładu metalurgicznego w granicach Imperium Rosyjskiego i najnowocześniej huty w Królestwie Polskim, Dąbrowa jest niewielką wsią, w której przemysł ciężki dopiero raczkuje. Nie udało mi się dotrzeć do informacji o decyzji umieszczeniu tak dużego zakładu akurat w Dąbrowie. W pobliżu huty funkcjonowała od 1794 roku kopalnia „Reden”, jednak najbardziej obfite lata w przemyśle Dąbrowa ma jeszcze długo przed sobą. Sytuacja zmienia się po II wojnie światowej. Wraz z nadejściem nowej władzy, gospodarka centralnie planowana zostanie w dużej mierze oparta na ciężkim przemyśle, a rozciągająca się od Dąbrowy Górniczej do Gliwic „niecka przemysłowa” będzie obszarem ciągle rozbudowywanym przez władze komunistycznej Polski.
Od rewolucji 1905 roku po II wojnę światową i czasy PRL
Hutę Bankową w Dąbrowie Górniczej można nazwać świadkiem historii. Na jej terenie rozgrywały się wydarzenia rewolucji w 1905 roku, jest przykładem zakładu, który wznowił przemysł po odzyskaniu przez Polskę niepodległości a w okresie II wojny światowej zakład przeszedł pod nadzór władz okupacyjnych. To właśnie wtedy budynek resursy zostaje przemianowany na „Haus der Deutschen” a nad jej dachem powiewa flaga ze swastyką. Wyzwolenie Dąbrowy Górniczej miało miejsce w styczniu 1945 roku. Bombardowania szczęśliwie omijają Hutę Bankową, więc zakład działa niemal nieprzerwanie. Od 1952 roku Huta Bankowa nosi imię Feliksa Dzierżyńskiego i już funkcjonuje jako zakład państwowy, podległy Zjednoczeniu Hutnictwa. W 1974 roku, moi dziadkowie, będąc świeżo po studiach na Politechnice Śląskiej, rozpoczynają pracę w dąbrowskim zakładzie metalurgicznym.
Piotra Jaroszewicza kariera w hutnictwie
„Jaroszewicz Piotr zatrudniony jest na wydziale Walcowni Zgniataczu-Nawrotni na stanowisku mistrza osprzętu od dnia 17.09.1974. W czasie tego okresu dał się poznać jako b. dobry fachowiec i czynny racjonalizator. Efekty uzyskane w wyniku wdrożonych projektów racjonalizatorskich wynoszą 2.300 000 zł. Bierze czynny udział w życiu społeczno-politycznym Wydziału.”
Powyższą notatkę przeczytałem w Karcie Osiągnięć, niewielkiej książeczce będącej „dokumentem danego pracownika (studenta), potwierdzającym jego aktywny udział w urzeczywistnianiu w praktyce ideałów i celów socjalizmu, w przyspieszeniu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju”.
Dziadek był nie tylko pracownikiem sumiennym, ale również wytrwałym. W 1984 roku został oznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za „dziesięcioletnią nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę w hutnictwie”. Wśród orderów i oznaczeń nadawanych górnikom i hutnikom w czasach Rzeczpospolitej Ludowej można odróżnić odznaczenia resortowe, nadawane za wieloletnią pracę w danym sektorze przemysłu, od odznak tytułów honorowych, przyznawanych najbardziej zasłużonym. Odznaka „Zasłużony Hutnik PRL” została ustanowiona w 1955 roku i przez 32 lata została przyznana jedynie 634 osobom.
Jak huta ustawiała życie
Relacja moich dziadków i ich przyjaciół z Hutą Bankową jest dla mnie, osoby urodzonej i wychowanej po upadku komunizmu, niemal szokiem kulturowym. Miejsce pracy potrafiło organizować całe życie:
- mieszkania z przydziału dla pracowników zakładu,
- wakacje w ośrodku wypoczynkowym „Metalurg” w Łebie, gdzie człowiek spędzał wolny czas z tymi, których widział cały rok w pracy,
- kolonie dla dzieci zatrudnionych
- i cała gama przywilejów, zarezerwowana dla hutników i górników.
Na sam koniec, podczas przejścia na emeryturę, najbardziej zasłużeni dostawali monografię Huty Bankowej, żeby zawsze można było sobie przypomnieć kto pracował na jakim Wydziale i w którym roku wyrobiono jaką normę.

Może Cię zainteresować: