"Za PO strzelano do górników". Ile w tym prawdy? Niewiele

Kiedy okazało się, że jesienią i zimą może zabraknąć węgla, znów stał się on tematem numer jeden. Przy tej okazji politycy Prawa i Sprawiedliwości niemal zawsze powtarzają, że „za czasów Platformy Obywatelskiej strzelano do górników!”. Tyle, że z prawdą ma to niewiele wspólnego. Przypomnijmy, co działo się w 2015 roku pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Na przełomie stycznia i lutego 2015 roku górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej wstrzymali wydobycie i wyszli na ulice. Było to spowodowane planem oszczędnościowym, jaki zamierzał wprowadzić zarząd spółki. Przewidywał on m.in. uzależnienie wysokości tzw. czternastki od wyników finansowych oraz sześciodniowy tydzień pracy kopalń przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników.

Mimo mrozu atmosfera każdego dnia protestu stawała się coraz gorętsza. W końcu protestujący podjęli próbę wdarcia się do siedziby JSW. Wówczas funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Podczas drugiego szturmu w ich kierunku poleciały butelki po alkoholu, płyty chodnikowe, metalowe nakrętki, śruby oraz petardy. Właśnie wtedy odpowiedzieli ogniem z gumowych kul. Nie pacyfikowali protestu, który trwał od kilkunastu dni. Powstrzymywali agresywnych napastników. Zatrzymanych zostało kilkanaście osób, u których wykryto do dwóch i pół promila.

Działanie mundurowych zostało jednak przeanalizowane przez śledczych z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Sprawę zamknięto już w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Rezultat? Śledztwo umorzone.

- Prokurator uznał, że funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień, a ich działanie było prawidłowe w sytuacji naruszenia porządku podczas demonstracji pod siedzibą JSW - przekazała wówczas mediom prok. Joanna Smorczewska.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polska Grupa Górnicza

Górnicy otrzymają kolejną transzę "rekompensaty inflacyjnej"

PGG Szyb Kopalnia Ruda Bielszowice

Węgiel drożeje, bo PGG chce go fedrować więcej

Węgiel

Węglowa hossa przyciąga cyber oszustów. Trzeba uważać

Szyb Grzegorz

Ośmiu górników podtrutych tlenkiem węgla

Kopalnia Pniówek

Michał Gramatyka krytykuję sytuację w JSW

KWK Zofiówka

Specjalne kontrole w kopalniach zapowiada premier

Węgiel

Czym zastąpić rosyjski węgiel? Śląskie kopalnie nie pomogą