"Za PO strzelano do górników". Ile w tym prawdy? Niewiele

Kiedy okazało się, że jesienią i zimą może zabraknąć węgla, znów stał się on tematem numer jeden. Przy tej okazji politycy Prawa i Sprawiedliwości niemal zawsze powtarzają, że „za czasów Platformy Obywatelskiej strzelano do górników!”. Tyle, że z prawdą ma to niewiele wspólnego. Przypomnijmy, co działo się w 2015 roku pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Na przełomie stycznia i lutego 2015 roku górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej wstrzymali wydobycie i wyszli na ulice. Było to spowodowane planem oszczędnościowym, jaki zamierzał wprowadzić zarząd spółki. Przewidywał on m.in. uzależnienie wysokości tzw. czternastki od wyników finansowych oraz sześciodniowy tydzień pracy kopalń przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników.

Mimo mrozu atmosfera każdego dnia protestu stawała się coraz gorętsza. W końcu protestujący podjęli próbę wdarcia się do siedziby JSW. Wówczas funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Podczas drugiego szturmu w ich kierunku poleciały butelki po alkoholu, płyty chodnikowe, metalowe nakrętki, śruby oraz petardy. Właśnie wtedy odpowiedzieli ogniem z gumowych kul. Nie pacyfikowali protestu, który trwał od kilkunastu dni. Powstrzymywali agresywnych napastników. Zatrzymanych zostało kilkanaście osób, u których wykryto do dwóch i pół promila.

Działanie mundurowych zostało jednak przeanalizowane przez śledczych z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Sprawę zamknięto już w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Rezultat? Śledztwo umorzone.

- Prokurator uznał, że funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień, a ich działanie było prawidłowe w sytuacji naruszenia porządku podczas demonstracji pod siedzibą JSW - przekazała wówczas mediom prok. Joanna Smorczewska.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tomasz Rogala

PGG: Zostało nam 8 lat. Potem większość kopalń do zamknięcia

Robert Tomanek

Prezes PiS o nierentownym górnictwie. "Trochę racjonalności"

Bogusław Zietek o cenach węgla jesienią

„Rząd sprowadza do kraju błoto zamiast węgla. To frajerstwo"

Dominik Kolorz

Męska rozmowa górniczych związkowców z premierem

Związkowcy w siedzibie PGG

Związkowcy wrócą do okupacji siedziby PGG?

KWK Pniówek

KWK "Pniówek". "Za każdym takim zdarzeniem stoi człowiek"

KWK Pniówek

Ratownicy odcinają niebezpieczny rejon kopalni Pniówek