Za rok drugi odcinek Elki, dawniej najdłuższej nizinnej kolejki linowej w Europie. Pamiętacie, jaka była przed laty?

Park Śląski ogłosił przetarg na odbudowę drugiego odcinka „Elki”. Ma być gotowy za rok. Zanim to się stanie warto wrócić pamięcią do starej kolejki. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Obecna „Elka” to tylko jeden z trzech odcinków dawnej kolejki. Druga odbudowana nitka poprowadzi od Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Ten odcinek będzie miał 1840 metrów długości.

Podobnie jak kiedyś, te część trasy „Elki” będzie prowadziła nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, co pozwoli na oglądanie mieszkających tam zwierząt z wysokości kilku metrów. Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Co godzinę kolejka przewiezie nawet 900 osób. Zgodnie z założeniami nowy odcinek kolejki ma być gotowy za rok.

– Kolejka Linowa „Elka” jest naszą wizytówką, nigdzie indziej w całym kraju nie ma takiej atrakcji. Tylko w ubiegłym roku przewiozła aż 200 tys. osób – podkreśla prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski.

Stara „Elka” miała blisko 6 km długości

Kolejka linowa „Elka” w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku została otwarta 7 września 1967 r. Miała trzy odcinki, które tworzyły trójkąt. W sumie liczyły prawie 6 km i była to najdłuższa nizinna kolejka linowa w Europie. Przejazd na całej trasie zajmował około godziny. W tej formie kolejka działała do 2005 roku. Później została zamknięta z powodu złego stanu technicznego, a przerwa w jej działaniu trwała do 2013 r.

Do tej pory odbudowano tylko jeden odcinek „Elki” – od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Trasa liczy 2185 metrów, a do dyspozycji są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Przejazd w jedną stronę trwa około 20 min, a jednocześnie z kolejki może korzystać 240 osób. We wrześniu 2022 r. Kolejka Linowa „Elka” świętować będzie swoje 55 urodziny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Widokówka ze Stalinogrodu

Katowice jako Stalinogród. Czy znasz miasto z lat 1953-1956?

Katowice w 1940 roku

Katowice w kolorze z 1940 r. na fotach z prywatnego archiwum

Paul Andorff Markt in Beuthen

W XIX wieku niemiecki artysta namalował Bytom. Poznajecie?

Bieg pamieci ze światłem pokoju 13 01 2023 7

Czwarty Bieg Pamięci o marszu śmierci

Hotel Admiralspalast w październiku 2022

Babilon Berlin po śląsku: Hotel Admiralspalast od środka

Gospoda Parkowa w WP Ki W Archiwum Państwowe w Katowicach 01

Zanim powstał Park Śląski, była tam gospoda

Dom tekstylny3

Duma! Przedwojenny modernizm w Gliwicach