Zabrze. Historia i współczesność: Admiralspalast, wieża ciśnień, ponad stuletnie kościoły, a także centrum przesiadkowe, osiedle z PRL, estakada... Zimowe centrum Zabrza na zdjęciach z drona

Ulica Goethego z nowym centrum przesiadkowym, Admiralspalast – ikona śląskiej architektury, charakterystyczna wieża ciśnień i kominowa, ponad stuletnie kościoły… Zobaczcie, jak wygląda styczniowe centrum Zabrza na zdjęciach z drona. Ich autorem jest Tymoteusz Staniek.

Pierwsze wzmianki o Biskupicach – osadzie na terenie dzisiejszego Zabrza pochodzą z XIII w. Przez wieki rozwijały się tu niewielkie początkowo kolonie, takie jak Małe Zabrze. W 1875 roku próba uzyskania praw miejskich zakończyła się niepowodzeniem. W 1905 roku połączono gminy Stare Zabrze, Małe Zabrze i Dorota w jedną gminę – Zabrze, liczącą wówczas 54 228 mieszkańców. Była to największa wieś Europy początków XX wieku.

Ponad stuletnie kościoły

Nadanie praw miejskich nastąpiło dopiero 1 października 1922 roku. Miasto – od 1915 roku Hindenburg – powstało z połączenia wielu mniejszych. Centrum stanowią między innymi dawne osady przemysłowe, czyli Małe Zabrze i Stare Zabrze. To tutaj w połowie XIX wieku rozwijało się gwałtownie nie tylko górnictwo, ale i hutnictwo. Siłą rzeczy powstawały także kolonie robotnicze.

Dziś w centrum Zabrza wciąż widać, jak przed ponad stu laty wyglądało to miasto. Uwagę zwracają dwa kościoły – ewangelicko-augsburski Pokoju przy ulicy Klimasa, którego budowa została ukończona w 1874 roku (został odrestaurowany na początku XXI wieku) i rzymskokatolicki św. Anny wzniesiony w latach 1897–1900 we wsi Dorota (Dorotheendorf). Świątynia została zaprojektowana w stylu neoromańskim z elementami neogotyku przez radcę budowlanego Blaua z Bytomia i architekta Stahla.

Wieża i wizytówka miasta

Nie sposób nie wspomnieć o wieży ciśnieniowo-kominowej, znajdującej się na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. prof. Stanisława Szyszki przy ul. 3 Maja. Wieża powstała na początku XX wieku, wraz z całym zespołem kotłowni i maszynowni, centralą elektryczną, pralnią, a także kuchnią. Była częścią ówczesnego szpitala, który powstał w 1858 roku w Małym Zabrzu. Wieżę wybudowano podczas rozbudowy szpitala w oparciu o plany Arnolda Hartmanna, wybitnego berlińskiego architekta.

Na zdjęciach nie mogło zabraknąć ikony śląskiej architektury, czyli hotelu Admiralspalast, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Budynek nazywany był drapaczem chmur, nawiązywał bowiem do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Został zaprojektowany przez berlińskich architektów – Richarda Bielenberga i Josefa Mosera w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Jego budowa zakończyła się w 1928 roku. Przypomnijmy, że za 53 miliony złotych Admiralspalast zostanie odrestaurowany.

Na zdjęciach widać także, rzecz jasna, bardziej współczesne obiekty – charakterystyczną estakadę na ulicy 3 Maja, zbudowane w połowie lat 60. osiedle Barbara, Okrąglak na ulicy Wolności czy całkiem nowe centrum przesiadkowe na ulicy Goethego. W oddali rozpoznać można odrestaurowaną Wieżę Ciśnień przy ul. Zamoyskiego czy komin elektrociepłowni na Zaborzu.

Zobaczcie zatem, jak wygląda centrum Zabrza w styczniu 2024 roku na zdjęciach z drona.

Enklawa willowa w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Z cyklu "Przedwojenna deweloperka z godnością"... Magiczne miejsce w centrum Zabrza. Gdybym był Lukasem Podolskim zamieszkałbym właśnie tu

Autor: Marcin Zasada

15/06/2023

Zabrze ul Wolności 1975

Może Cię zainteresować:

Najdłuższa ulica największej wsi Europy. Tak wyglądała Kronprinzenstrasse (dzisiejsza Wolności) w Zabrzu

Autor: Maciej Poloczek

01/10/2023

Zandka, Zabrze

Może Cię zainteresować:

Zaniedbane zabytkowe familoki, urocze ogródki i obrzydliwe blaszane garaże. Taka jest Zandka w Zabrzu

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon