Zakaz korzystania z wód Kłodnicy. Znów złota alga, która zagraża także Odrze

Wojewoda śląski wprowadził zakaz korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zakaz ma związek ze wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim. Podjęto też decyzję o dozowaniu w Kłodnicy nadtlenku azotu, co ma ograniczyć powstawanie skupisk złotej algi i ochronić Odrę.

Wydany przez wojewodę śląskiego zakaz korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego wprowadzony został na okres od 5 do 31 lipca 2025 r. Zakaz wprowadzony przez wojewodę śląskiego oznacza m.in. nie można wchodzić do rzeki, kąpać się w niej, uprawiać tam sportów wodnych czy turystyki. Nie można też łowić tam ryb, poić zwierząt czy używać wody do celów gospodarczych.

Wzrasta liczebność złotej algi w Kanale Gliwickim

Dodatkowo, w związku z dalszym dalszym wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim, Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) w rzece Kłodnicy, za małą elektrownią wodną Pławniowice.

- Ma to ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego - za pośrednictwem Kłodnicy - do Odry. Kontrolowane dozowanie do wody nadtlenku wodoru prowadzone będzie pod nadzorem wojewody śląskiego oraz ekspertów z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Podobna akcja była przeprowadzona w 2024 roku. Dozowanie nadtlenku wodoru (odpowiednio rozcieńczonego perhydrolu) redukuje liczebność złotej algi o 90-99% - informują w Międzyresortowym Zespole ds. Odry.

Odra zagrożona złotą algą

Znaczący wzrost liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim obserwowany jest od połowy czerwca 2025 r. Badania wskazują na trend wzrostowy m.in. w sekcji IV kanału, pomiędzy śluzami Dzierżno a Rudziniec. Ta sekcja, jak podkreślają w Międzyresortowym Zespole ds. Odry, jest kluczowa, ponieważ stanowi wspólny odcinek Kanału Gliwickiego i koryta rzeki Kłodnicy. Wzrost populacji złotej algi w tej sekcji zwiększa więc ryzyko skażenia wód Odry dużą ilością złotej algi za pośrednictwem Kłodnicy.

- Kontrolowane dozowanie nadtlenku wodoru na styku Sekcji IV Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy stworzy barierę, która redukuje wysoki ładunek złotej algi spływający z Kanału Gliwickiego, a tym samym powstrzymuje rozprzestrzenianie się ogniska glonu poza tę lokalizację – dodają w Międzyresortowym Zespole ds. Odry.

W 2022 r. zebrano 250 ton martwych ryb

Złota alga była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 r. Powodowała masowe śnięcie ryb wzdłuż całego biegu rzeki. W ciągu półtora miesiąca zebrano wtedy około 250 ton martwych ryb. W późniejszy latach także zdarzały się takie przypadki. Według ekspertów kluczowe dla odbudowy ekosystemu Odry jest ograniczenie zrzutu zasolonych wód kopalnianych m.in. do Kłodnicy.

Instalacja odsalania kopalnianych solanek Czerwionka Leszczyny

Może Cię zainteresować:

Naukowcy opracowali system do oczyszczania górniczych solanek. Jest świetny i… zbyt drogi, by go wdrożyć

Autor: Michał Wroński

24/10/2024

Dzierzno Duze

Może Cię zainteresować:

Przedłużono zakaz korzystania z jeziora Dzierżno Duże, części Kanału Gliwickiego i Kłodnicy

Autor: Michał Wroński

29/08/2024

Zbiornik Dzierżno Duże

Może Cię zainteresować:

Kończy się oczyszczanie zbiornika Dzierżno Duże. Złota alga zabiła już ponad 115 ton ryb. Protest ekologów: „Kopalnie z licencją na zabijanie”

Autor: Aleksandra Szlęzak

21/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama