Wydany przez wojewodę śląskiego zakaz korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego wprowadzony został na okres od 5 do 31 lipca 2025 r. Zakaz wprowadzony przez wojewodę śląskiego oznacza m.in. nie można wchodzić do rzeki, kąpać się w niej, uprawiać tam sportów wodnych czy turystyki. Nie można też łowić tam ryb, poić zwierząt czy używać wody do celów gospodarczych.
Wzrasta liczebność złotej algi w Kanale Gliwickim
Dodatkowo, w związku z dalszym dalszym wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim, Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) w rzece Kłodnicy, za małą elektrownią wodną Pławniowice.
- Ma to ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego - za pośrednictwem Kłodnicy - do Odry. Kontrolowane dozowanie do wody nadtlenku wodoru prowadzone będzie pod nadzorem wojewody śląskiego oraz ekspertów z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Podobna akcja była przeprowadzona w 2024 roku. Dozowanie nadtlenku wodoru (odpowiednio rozcieńczonego perhydrolu) redukuje liczebność złotej algi o 90-99% - informują w Międzyresortowym Zespole ds. Odry.
Odra zagrożona złotą algą
Znaczący wzrost liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim obserwowany jest od połowy czerwca 2025 r. Badania wskazują na trend wzrostowy m.in. w sekcji IV kanału, pomiędzy śluzami Dzierżno a Rudziniec. Ta sekcja, jak podkreślają w Międzyresortowym Zespole ds. Odry, jest kluczowa, ponieważ stanowi wspólny odcinek Kanału Gliwickiego i koryta rzeki Kłodnicy. Wzrost populacji złotej algi w tej sekcji zwiększa więc ryzyko skażenia wód Odry dużą ilością złotej algi za pośrednictwem Kłodnicy.
- Kontrolowane dozowanie nadtlenku wodoru na styku Sekcji IV Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy stworzy barierę, która redukuje wysoki ładunek złotej algi spływający z Kanału Gliwickiego, a tym samym powstrzymuje rozprzestrzenianie się ogniska glonu poza tę lokalizację – dodają w Międzyresortowym Zespole ds. Odry.
W 2022 r. zebrano 250 ton martwych ryb
Złota alga była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 r. Powodowała masowe śnięcie ryb wzdłuż całego biegu rzeki. W ciągu półtora miesiąca zebrano wtedy około 250 ton martwych ryb. W późniejszy latach także zdarzały się takie przypadki. Według ekspertów kluczowe dla odbudowy ekosystemu Odry jest ograniczenie zrzutu zasolonych wód kopalnianych m.in. do Kłodnicy.

Może Cię zainteresować: