Żałoba w Pszczynie po masakrze na Ukrainie. Tragiczna Bucza to miasto partnerskie

Śląska Pszczyna to miasto partnerskie tragicznej Buczy na Ukrainie, gdzie miała miejsce masakra cywilnych mieszkańców przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Urząd Miejski w Pszczynie ogłosił w mieście żałobę.

UM Pszczyna
Żałoba w Pszczynie

W związku z tragiczną śmiercią wielu mieszkańców partnerskiego miasta Bucza w dniach od 4 do 7 kwietnia na terenie gminy Pszczyna obowiązywać będzie żałoba. Na znak żałoby na maszcie budynku Urzędu Miejskiego w Pszczynie flaga Pszczyny zostanie opuszczona do połowy masztu, a flagi na drzewcach wywiesza się z kierem - poinformował Urząd Miejski w Pszczynie.

Jesteśmy wstrząśnięci doniesieniami o bestialstwie, jakie miało miejsce w Buczy. Mordowanie mieszkańców podkijowskich miejscowości jest aktem ludobójstwa. Nie ma usprawiedliwienia takich działań. Wstrząsające obrazy okrucieństwa nie mogą pozostać bez międzynarodowych reakcji. Świat nie może pozwolić na to, aby tolerować zbrodnie wojenne. Winni będą musieli ponieść konsekwencję tych haniebnych czynów.

Łączymy się w bólu z naszymi przyjaciółmi z Buczy. Chcemy również okazać wsparcie w tak trudnych chwilach. Współpraca obu miast spowodowała, że nawiązaliśmy bliskie relacje. Trudno znaleźć słowa, które mogą wyrazić nasze emocje. Kiedy cierpi Twój przyjaciel, cierpisz również ty - napisali Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny i Leszek Szczotka, przewodniczący Rady Miejskiej.

Samorządy Pszczyny i Buczy współpracują od lat

Jak podaje serwis informacyjny miasta , jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zadeklarował pomoc i wsparcie dla mieszkańców Buczy.

- Na Ukrainie gmina Pszczyna ma wielu przyjaciół. Z drugiej strony obywatele naszego wschodniego sąsiada często odwiedzają nasz region, podejmują się pracy w naszej gminie i stają się mieszkańcami naszego miasta lub sołectw - powiedział burmistrz. Odniósł się też wówczas bezpośredno do Buczy, wspominając, że rozmawiał telefonicznie z jej samorządowcami. - Odbyliśmy długą i ważną rozmowę. Od wielu lat nasze samorządy współpracują, wymieniają się doświadczeniami w zakresie gospodarki i handlu oraz prowadzą wspólne działania związane z kulturą, sportem, oświatą i turystyką. Parokrotnie odwiedzały się oficjalne delegacje. W 2016 roku został podpisany list intencyjny stanowiący wolę obu stron podpisania w przyszłości oficjalnych aktów partnerstwa - stwierdził wtedy burmistrz Skrobol.

Gdy wybuchła wojna, Pszczyna zorganizowała zbiórkę żywnosci i wysłała na Ukrainę kilka jej transportów. Dwa zostały zorganizowane już w pierwszych dniach konfliktu. Jeden z nich trafił w okolice partnerskiego miasta Bucza, drugi do lwowskich domów dziecka i kilku ośrodków, gdzie pomoc ta była bardzo potrzebna - poinformował UM Pszczyna. 27 lutego podkreślał: Nasze miasto partnerskie Bucza jest w centrum działań wojennych.

5 marca transport darów dla Buczy przekroczył ukraińską granicę.

- Właśnie wypakowaliśmy zebrane przez mieszkańców Gminy Pszczyna dary dla przyjaciół z Buczy. Tam sytuacja jest bardzo poważna. Miasto cały czas znajduje na linii frontu. Brakuje leków, żywności i środków higienicznych. Stąd decyzja o natychmiastowym działaniu - relacjonował Dariusz Skrobol w oficjalnym serwisie Pszczyny.

- Przyjaciele z Ukrainy, Gmina Pszczyna jest z Wami! - podkreślał burmistrz.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Gen Roman Polko

Gen. Polko o zbrodniach Rosjan: "Bandyci mają więcej honoru"

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie