Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka", gdzie zginęło 10 górników

W wyniku wstrząsu w KWK "Zofiówka" zginęło dziesięciu górników. W woj. śląskim ogłoszono żałobę. - Wicewojewoda Jan Chrząszcz apeluje o powstrzymanie się od organizacji imprez rozrywkowych - informuje Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

JSW
KWK "Zofiówka"

Do tragedii w KWK "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju doszło 23 kwietnia. Po wstrząsie na poziomie blisko tysiąca metrów pod ziemią uwięzionych zostało dziesięciu górników. Niestety podczas akcji poszukiwawczej potwierdzały się najtragiczniejsze informacje. Ostatecznie z zalewiska wydobyto ciała ostatnich zaginionych. Dziesięciu górników zginęło.

- Wicewojewoda Jan Chrząszcz apeluje o powstrzymanie się od organizacji imprez rozrywkowych na terenie woj. śląskiego w dniu 28 kwietnia (czwartek) na znak żałoby po zmarłych górnikach. Wszystkim organom administracji rządowej polecono opuścić w tym dniu flagi państwowe do połowy masztu - informuje Alina Kucharzewska, rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przyczyny tragedii w KWK "Zofiówka" zbada komisja Wyższego Urzędu Górniczego oraz śledczy z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej, 24 kwietnia (niedziela), obowiązywała żałoba po tragedii w KWK "Pniówek" w Pawłowicach, gdzie doszło do kilkunastu wybuchów metanu. Siedmiu górników nadal uznaje się za zaginionych, a wydostanie ich spod ziemi będzie możliwe najpewniej dopiero za kilka miesięcy. Dotąd zmarło osiem osób. Wielu poszkodowanych górników przebywa wciąż w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zofiowka 03 fot agnieszka materna

Tragiczny bilans wstrząsu w "Zofiówce" wzrósł do 4

KWK Zofiówka

Ratownicy odnaleźli kolejnego górnika w KWK "Zofiówka"

JB for EPP4

"Trzeba odchodzić od węgla, pamiętając o górnikach"

Zofiówka

Akcja w Zofiówce. Lampy górników zlokalizowane w zalewisku

Prezydent Duda w KWK Zofiówka

Prezydent Duda: "Wypadki w 2 kopalniach bez związku ze sobą"

Z ostatniej chwili2

KWK "Zofiówka". Ratownicy dotarli do czterech górników

KWK Zofiówka

Specjalne kontrole w kopalniach zapowiada premier