Sztuka kontratakuje! Zamiast pluszaka możesz złapać bryłkę węgla i zabrać ją z galerii do domu

Katowicka galeria sztuki Dagma Art może pochwalić się wyjątkowym eksponatem. To maszyna do losowania... węgla. - Maszyna jest działająca. Każda osoba odwiedzająca galerię może spróbować swoich sił w losowaniu i - jeśli szczęście będzie jej sprzyjało - zabrać bryłkę węgla do domu - zachęca Mateusz Kudzia. Autorem "Łapy szczęścia" jest Michał Rejner.

W kurortach turystycznych popularne są maszyny, z których można wylosować pluszowe zabawki. W katowickiej galerii sztuki Dagma Art pojawiła się podobna maszyna, ale zamiast pluszaków Michał Rejner umieścił w środku bryłki węgla. Instalację nazwał "Łapa szczęścia".

- Maszyna jest działająca. Każda osoba odwiedzająca galerię może spróbować swoich sił w losowaniu i - jeśli szczęście będzie jej sprzyjało - zabrać bryłkę węgla do domu - zachęca Mateusz Kudzia z Dagma Art.

Michał Rejner to pochodzący z Bytomia artysta, który tworzył m.in. we wnętrzach Elektrociepłowni Szombierki, rozpoznawalność przyniosła mu wystawa w USA, a teraz tworzy pracownię w hali Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. "Łapa szczęścia" to jego pierwszy artystyczny komentarz do bieżących wydarzeń.

Michał Rejner

Może Cię zainteresować:

Artysta industrialny Michał Rejner. Tworzył w EC Szombierki. Przygotowuje pracownię w hali napraw wąskotorówki

Autor: Patryk Osadnik

03/04/2022

- Instalacja odnosi się oczywiście do aktualnej sytuacji w Polsce. Problem stanowi dostępność i cena węgla. Kiedy tworzyłem "Łapę szczęścia", jego zakup w sklepie PGG to była prawdziwa loteria. Ludzie czasem kilkanaście godzin musieli odświeżać stronę internetową, a na końcu zostawali z niczym. Tak samo jak w tej grze - opowiada Michał Rejner. - W galerii pojawili się również ludzie, którzy nie ogrzewają domów węglem lub jego cena nie stanowi dla nich problemu. Chcieli wylosować swoją bryłkę, ale cały czas przegrywali. Mogli poczuć rozczarowanie i smutek, czyli emocje towarzyszące tym, którzy węgla bardzo potrzebują, ale nie mogą go dostać - tłumaczy.

Jak dodaje, jest to jego debiut w formie artystycznego komentarza do bieżących wydarzeń, ale także w formie instalacji interaktywnej.

"Łapę szczęścia" można oglądać w Dagma Art od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

Serial Wikingowie: Valhalla, sezon 2

Może Cię zainteresować:

Serial Wikingowie: Valhalla startuje z nowym sezonem. Marcin Dorociński gra wikinga z Rusi. Tacy Waregowie byli też na Śląsku

Autor: Tomasz Borówka

12/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon