Zaproponowano termin wyborów prezydenta Rudy Śląskiej. Trwają prace nad rozporządzeniem

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, które dotyczy wyznaczenia daty przedterminowych wyborów prezydenta Rudy Śląskiej. Tymczasem nadal nie wyznaczono tzw. komisarza, który ma przejąć obowiązki zmarłej niedawno Grażyny Dziedzic.

ARC
Wybory

Prezydentka Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic zmagała się z nowotworem. Zmarła 16 czerwca 2022 roku w wieku 68 lat. Miastem kierowała przez niespełna trzy kadencje - za każdym razem bez większości w radzie miejskiej.

- Walczyła do samego końca. Do ostatnich chwil snuła plany na przyszłość, myślała o spotkaniach z najbliższymi oraz była zaangażowana w sprawy Rudy Śląskiej. Nie odpuściła sobie nawet w najgorszych chwilach - taki już miała charakter, a przede wszystkim tego nauczyło ją życie, które obarczyło ją bagażem trudnych doświadczeń. Była prawdziwą wojowniczką, a bój z chorobą do ostatnich chwil toczyła z prawdziwą godnością - napisał na Facebooku Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej i najbliższy współpracownik Grażyny Dziedzic.

Zaproponowano termin wyborów prezydenta Rudy Śląskiej

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędą się najbliższe wybory samorządowe. Jest to jednak termin na tyle odległy, że konieczne jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów na stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało w ostatnich dniach projekt rozporządzenia w tej sprawie.

- Datę przedterminowych wyborów wyznacza się na niedzielę 11 września 2022 roku - czytamy w dokumencie, który musi podpisać premier Mateusz Morawiecki.

Jeśli ta data ma być ostateczna, to rozporządzenie musi wejść w życie najpóźniej 11 lipca - na dwa miesiące przed przedterminowymi wyborami.

Kto zostanie komisarzem w Rudzie Śląskiej?

Tymczasem nadal czekamy na wyznaczenie przez premiera Mateusza Morawieckiego, na wniosek wojewody Jarosława Wieczorka, tzw. komisarza, który będzie pełnił obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej do czasu powołania nowego w demokratycznych wyborach. Rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Alina Kucharzewska zapewniała niedawno, że wydarzy się to „jeszcze w tym tygodniu”, czyli do 1 lipca.

Kto nim zostanie? Nieoficjalnie mówiło się, że Ewa Waliczek, czyli zastępczyni dyrektorki biura administracji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, która pełniła już tę funkcję Sośnicowicach. Jak jednak słyszymy od osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, to coraz mniej prawdopodobne.

Z kolei ruch samorządowy "Tak! Dla Polski" zaproponował na to stanowisko Krzysztofa Mejera.

- Tak było m.in. w Gdańsku, gdzie po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, komisarzem została Aleksandra Dulkiewicz - przypomniał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes "Tak! Dla Polski". - Lokalnym wspólnotom samorządowym, w momencie zaistnienia nadzwyczajnych sytuacji, nie służą polityczne rozgrywki i głośne spory - ocenił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i wiceprezes ruchu samorządowego.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Donald tusk bytom

Ile pustostanów wyremontujemy za pieniądze od Donalda Tuska?

Katowice

Kto może zatrzymać kryzys demograficzny w GZM?

Nowy prezes PWiK (drugi z lewej)

Kolejna spółka z nowym prezesem

Billboardy Sosnowiec Rybnik

W Sosnowcu i Rybniku zakpili z katolickiej fundacji

Michał Pierończyk na prezydenta Rudy

Związek Górnośląski poparł kandydaturę Michała Pierończyka

Zbiórka darów dla Ukrainy

"Samorządowcy się nauczyli siedzieć na krzesełku"

Tak Dla Polski Śląskie

Prezydenci ze Śląska i Zagłębia mają ruch. "To samoobrona"