Zarządzanie parafią na uczelni w Katowicach hitem. Takie kierunki są już za granicą, m.in. w USA i we Włoszech

Katowicki Uniwersytet Ekonomiczny zaskoczył oryginalnym kierunkiem studiów podyplomowych. Będzie można się tu nauczyć... zarządzania parafią. - To dobry pomysł - ocenia ten kierunek podyplomowych studiów ks. Jacek Siepsiak z Gliwic.

Katarzyna Pachelska
Kościół Załęże

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wprowadza od roku akademickiego 2022/2023 nowy kierunek studiów podyplomowych - zarządzanie parafią.

Zarządzanie parafią na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Reklamuje go jako "unikatową na polskim rynku propozycję edukacyjną". Słuchacze (nie tylko księża) mają się tu uczyć m.in. o psychologicznych i socjologicznych aspektach zachowań parafian, działalności marketingowej parafii, kształtowaniu wizerunku i PR parafii, zarządzaniu finansami w parafii, psychologicznych aspektach procesów zarządczych w parafii.

Więcej: Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Można nauczyć się... zarządzania parafią. To nie żart!

  Temat o nowym kierunku studiów podyplomowych podchwyciły media.

  - Cieszy nas tak duże zainteresowanie mediów tym tematem - komentuje Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

  - Kierunek studiów podyplomowych "Zarządzanie parafią" jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania i finansów. Jak wszystkie organizacje, parafie także potrzebują specjalistów w tych obszarach. A gdzie poszerzyć takie kompetencje, jeśli nie na uczelni ekonomicznej? Takie kierunki prowadzone są już za granicą, m.in. w USA czy we Włoszech. Studia te wpisują się więc w międzynarodowe trendy - dodaje rzecznik UE.

  Taka nauka przyda się księżom

  W to, że takie studia przydałyby się niektórym proboszczom, nie wątpi ksiądz Jacek Siepsiak, jezuita, który przez 5 lat był proboszczem parafii we Wrocławiu, a później dyrektorem Wydawnictwa WAM w Krakowie, a obecnie pracuje w Gliwicach.

  - Takich rzeczy powinno się uczyć już w seminarium. W czasie nauki w seminarium są elementy zarządzania, administracji parafii, są też internetowe programy do administracji parafią, ułatwiające to. Księża kończący seminaria nie idą przecież od razu do parafii na proboszczów, tylko zdobywają doświadczenie pracując w parafiach jako wikarzy przez kilka, kilkanaście lat - tłumaczy ks. Siepsiak.

  Jednak współczesnym księżom, w ocenie Jacka Siepsiaka, zwłaszcza tym starszego pokolenia, przydałaby się nauka np. współczesnych metod zarządzania ludźmi, sposobów angażowania ludzi, współodpowiedzialności.

  - We współczesnym świecie Kościół musi oddziaływać też medialnie. Coraz więcej ludzi kontaktuje się z parafiami za pomocą maili, Facebooka. Jeśli się pracuje z młodzieżą, to trudno z nimi utrzymać kontakt, nie używając poczty internetowej czy mediów społecznościowych. Nikt teraz ogłoszeń w gablocie już nie czyta - dodaje ks. Siepsiak.

  ZOBACZ TEŻ:

  Kosciol jozefa katowice schneider

  Może Cię zainteresować:

  Niezwykły architekt Ludwig Schneider i jego kościoły nie tylko na Górnym Śląsku. Mistrz historyzmu

  Autor: Tomasz Borówka

  08/04/2022

  Kościoły Pomiana Pomianowskiego

  Może Cię zainteresować:

  Józef Pomian-Pomianowski, architekt Zagłębia. To on zaprojektował znane kościoły w Zagłębiu

  Autor: Tomasz Borówka

  04/06/2022

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  P Lac sejmu śląskiego

  Sąd zamiast uniwersytetu? Świetny pomysł, milordzie

  Jarosław Makowski 2

  „Masowe rezygnacje uczniów z religii dopiero przed nami"

  Andrzej Sośnierz

  Andrzej Sośnierz. Polityk-lekarz. Lekarz-polityk

  Zniszczona miejscowość Moszczun pod Kijowem

  Trzy gry, „Nieczytelny podpis” i zamach, którego nie było

  Rosja piractwo w internecie

  Nieoczekiwany skutek sankcji: problemy piractwa w internecie

  Panteon-Górnośląski-w-Katowicach

  "Dorobku Religi na Śląsku po prostu nie da się zanegować"

  Karetka z Bytomia w Kijowie

  Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie