Zbigniew Rokita sprzedał statuetkę za nagrodę NIKE. Całą kwotę przekaże na pomoc Ukrainie

Zbigniew Rokita w 2021 roku otrzymał Literacką Nagrodę NIKE oraz Nagrodę Czytelników. Gdy w Ukrainie rozpoczęła się rosyjska inwazja, postanowił cenny laur przekazać na licytację. Nagroda za "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" została sprzedana za 10 tysięcy złotych. Cała kwota trafi teraz do Polskiej Akcji Humanitarnej, która dzięki tym pieniądzom wesprze akcję SOS Ukraina.

Facebook/Zbigniew Rokita
Zbigniew Rokita oddał statuetkę dla Ukrainy

Dokładnie 10 201 złotych zebrał Zbigniew Rokita z licytacji statuetki, którą otrzymał za Literacką Nagrodę NIKE. Pochodzący z Gliwic pisarz i reportażysta cenny laur wystawił na licytację po to, żeby wesprzeć akcje SOS Ukraina. I to się udało. Dodajmy, że Rokita jedną z najważniejszych literacki nagród otrzymał za powieść "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Sam przyznaje, że nagrodzone dzieło w ogóle by nie powstało, gdyby nie rozliczne podróże autora na Ukrainę.

- Tej książki i tak bez Ukraińców i Ukrainek by nie było. Śląska uczyłem się głównie na Ukrainie, podczas dziesiątków wypraw. Gdyby nie pobyty we Lwowie, Charkowie, Odessie, Kijowie, na Donbasie i w wielu innych miejscach psinco bym ze Śląska rozumiał. To tam kilkanaście lat tłumaczono mi, czym są relacje peryferia-centrum, czym są konflikty pamięci, czym jest dwujęzyczność itd. Wobec Ukraińców i Ukrainek mam ogromny dług wdzięczności i ich po prostu, tak po ludzku, strasznie lubię - wyjaśnia Rokita. - Poza tym – ponoć Nike to bogini zwycięstwa - dodał.

Gdy licytacja się rozpoczęła, Rokita zadeklarował, że na specjalne życzenie może dopisać na statuetce „путін хуйло” lub „Русский военный корабль, иди нахуй”, co jest nawiązaniem do kultowego już dialogu ukraińskich obrońców Wyspy Węży z załogą rosyjskiego okrętu wojennego.

Cały dochód ze sprzedaży statuetki za Nagrodę NIKE trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej, wspierając organizację SOS Ukraina.

Internetowy troll

Może Cię zainteresować:

Rosyjskie trolle lubiły Brexit, 5G, szczepionki. Teraz lubią wojnę

Autor: Bartek Kabała

15/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mużyka na wagę w Będzinie

Biletem są plastikowe zakrętki

Wojciech Kilar

Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara

Pracowity sezon Teatru Zagłębia

Teatr Zagłębia zakończył swój owocny sezon

Kleszcz w Piekarach

Kleszcz wystąpi w Spółdzielczym Domu Kultury

Bazylika piekarska

Procesja Bożego Ciała w Piekarach Śląskich

Festiwal muzyki ska w Sosnowcu

Pierwsze edycja Sosno Ska Party 11 czerwca

Budyń

Dlaczego na Śląsku nigdy nie zapomnimy o Budyniu i Pogodno