Zbyszek Zaborowski na liście KO do Sejmu RP. "Lewica Czarzastego i Biedronia przestała mnie interesować"

Lewica Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia dawno przestała mnie interesować. To było połączenie nie do zaakceptowania przez członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Odgórne pięćdziesiąt na pięćdziesiąt, mimo że potencjał partnerów był zupełnie inny. Przejęto struktury SLD, a program Wiosny, czyli ugrupowania liberalnego obyczajowo, warszawskiego. Fakt, że Warszawa chce dominować, widać także w naszym regionie, gdzie zsyła się spadochroniarzy - powiedział Zbyszek Zaborowski w Radiu Piekary.

Radio Piekary
Zbyszek Zaborowski

Zbyszek Zaborowski w wyborach do Sejmu RP ubiega się o mandat w okręgu 31. (Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, pow. bieruńsko-lędziński). Otrzymał szóste miejsce na liście Koalicji Obywatelskiej, choć sam należy do SLD - Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej.

- Byliśmy zwolennikami jednej listy, ale z tego niewiele wyszło. Uznaliśmy, że Koalicja Obywatelska to jedyne ugrupowanie, które może wygrać wybory, a to kluczowe dla demokracji w Polsce - wyjaśnił Zbyszek Zaborowski w Radiu Piekary.

- Lewica Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia dawno przestała mnie interesować. To było połączenie nie do zaakceptowania przez członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Odgórne pięćdziesiąt na pięćdziesiąt, mimo że potencjał partnerów był zupełnie inny. Przejęto struktury SLD, a program Wiosny, czyli ugrupowania liberalnego obyczajowo, warszawskiego. Fakt, że Warszawa chce dominować, widać także w naszym regionie, gdzie zsyła się spadochroniarzy z Warszawy - Włodzimierza Czarzastego czy Wandę Nowicką - powiedział Zbyszek Zaborowski.

Dodał, że dalej kieruje się wartościami Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego ramienia przez lata zasiadał w Sejmiku Województwa Śląskiego, Sejmie RP i Parlamencie Europejskim.

Racibórz przyłączony do woj. opolskiego?

Zdaniem Zbyszka Zaborowskiego samorząd wojewódzki dobrze radzi sobie po 25 latach działalności, ale należy zwiększyć jego kompetencje.

- Trzeba dokończyć reformę i przekazać samorządowi część kompetencji wojewody. Niestety Prawo i Sprawiedliwość cofnęło nas w tej kwestii. Wojewoda powinien być przedstawicielem rządu w terenie, prowadzić nadzór prawny nad samorządami, mieć pieczę nad zarządzaniem kryzysowym i to tyle. Cała reszta powinna być w rękach marszałka i Sejmiku Województwa Śląskiego - ocenił Zbyszek Zaborowski.

Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponował, aby przyłączyć do województwa opolskiego Racibórz i powiat raciborski.

- To raczej pewien sentyment, ale województwo śląskie w ciągu ostatnich 25 lat mocno się zintegrowało i dobrze wypełnia swoje funkcje - powiedział Zbyszek Zaborowski.

- Przy okazji reformy samorządowej głosowałem za jej pierwotną wersją, która zakładała 12 województw. Wówczas zostałem zawieszony w SLD na trzy miesiące, ponieważ głosowałem razem z rządem (Akcja Wyborcza Solidarność i Unia Wolności). Wtedy uważałem, że regiony większe i o silniejszych kompetencjach to wielka szansa dla Polski - podkreślił Zbyszek Zaborowski.

Ostatecznie zdecydowano o podziale kraju na 16 województw.

Rynek w Raciborzu

Może Cię zainteresować:

Racibórz przyłączony do woj. opolskiego? Kandydat PSL deklaruje: "Podejmę się tego wysiłku"

Autor: Patryk Osadnik

26/09/2023

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Jakub Chełstowski: Mamy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Wiemy, co z tym zrobić

Autor: Patryk Osadnik

26/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Donald Tusk na Campusie Polska Przyszłości

Tusk za śląską mniejszością etniczną? „To jasna deklaracja”

Dobrze że partia otwiera się na osoby bezpartyjne Arkadiusz Chęciński o kandydatach paktu senackiego

Prezydent Sosnowca posłem? "Nie było oficjalnej propozycji"

Andrzej Sośnierz

Zespół ds. woj. śląskiego spotkał się pięć razy w pięć lat

Katowice

Obywatele mają głos. Do podziału 5 mln złotych

Marek Jarocki

Oszustwo wyborcze w Rudzie Śląskiej?

Dworzec Sądowa Katowice

Dworzec przy Sądowej jednak nie imienia Kutza? Będzie ulica

Turzański-niewinny-wyrok-prawmocny

Sąd wydał wyrok w sprawie Krzysztofa Turzańskiego